9 yılda gençlik unutuldu

9 yılda gençlik unutuldu

AKP iktidarı döneminde birçok sorun gibi gençliğin da unutulduğunu ifade eden SP Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, yanlış eğitim müfredatıyla gençlerin ahlaki ve maneviyattan uzaklaştırıldığını beli

AKP iktidarı döneminde birçok sorun gibi gençliğin da unutulduğunu ifade eden SP Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, yanlış eğitim müfredatıyla gençlerin ahlaki ve maneviyattan uzaklaştırıldığını belirtti.

Saadet Partisi (SP) Genel Sekreteri ve Konya Milletvekili Adayı Tacettin Çetinkaya, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin en temel ve en önemli sorununun gençlik ve eğitim olduğunu ifade eden Tacettin Çetinkaya, Türkiye’nin stratejik konumda olmasının bulunduğu bölge açısının yanında gençlik potansiyelinin de önemli rol oynadığını kaydetti. “Günümüz dünyasında ülkelerin gücü ve zenginliği genç nüfusu ile ölçülmektedir” diyen Çetinkaya, “Türkiye’nin gelecek umutlarının temelinde genç nüfus vardır. Batının yetersiz genç nüfusu nedeniyle gelecek umutları yoktur. Merhum Erbakan Hocamızın dediği gibi bir milletin en büyük gücü tankı değildir, parası değildir, imanlı evlatlarıdır. İmanlı ve şuurlu evlatlarımız bizim en büyük hazinemizdir. Fakat gençlerimiz ihmal edilmektedir. Hiç bitmeyen iktidar muhalefet çekişmesi içinde gençliğe önem verilmemektedir” dedi. 9 yıllık AKP iktidarındaki gençlikle ve eğitimle ilgili tabloyu da ortaya koyan Çetinkaya, şunları kaydetti: “Gençlerimize bünyemize uymayan ithal müfredat programlarıyla gereksiz bilgiler verilmektedir. Milli ve manevi şuur verilmemektedir. Temel eğitim ücretsiz deniliyor ama okullarda neredeyse en az on kez çeşitli isimler altında para toplanmaktadır. Veliler artık okulların para talepleri karşısında bıktı usandı. Bu nasıl ücretsiz eğitim? Faydasız ve ağır sınavlarla hem aileler mağdur edilmekte hem de gençler boşuna meşgul edilmektedir. Okumak isteyen gençlerin önüne katsayı ve başörtüsü gibi engeller devam etmektedir. Hükümetin gençlerin eğitimiyle ilgili ciddi projeleri yoktur. Üniversite harçları alınmaya devam etmektedir. Öğrenci bursları yetersizdir. Üniversitenin ardından işsizlik sorunu gençlerin kabusudur. Diplomalı işsizler ordusu artıyor. 2010 yılında 600 bini iki yıllık meslek yüksek okulu olmak üzere 1 milyon 430 bin üniversite mezunu, 1 milyon 800 bin ortaöğretim mezunu KPSS sınavına girdi. Gençler devlet kapısını iş olarak görmeye başladı” dedi. Çetinkaya, iktidarında ülkenin diğer sorunları gibi gençlik ve eğitim sorununun da çözülemediğini aksine kronik haline geldiğine dikkat çekti. 

Gayri ahlaki diziler ve filmlerin gençleri temel ahlaki değerlerden uzaklaştırdığını aktaran Çetinkaya, ailelerin dağılmaya başladığını, uyuşturucu ve kötü alışkanlıkların ciddi boyutlara ulaştığını aktardı. Bütün bu problemlerin çözüm noktasının Saadet Partisi olduğunu dile getiren Tacettin Çetinkaya, “Çünkü biz bunları çözecek bilgi ve tecrübeye sahibiz. Milli Görüş iktidarında bu ülkenin eğitim sorununu çözeceğiz. Müfredat değişecek, milli programlar uygulanacak. Faydasız ve ağır sınavlar kaldırılacak. Eğitim her kademesi ücretsiz olacak. Üniversite harçları kaldırılacak, öğrenci bursları yüzde yüz arttırılacak. Rant ekonomisinden üretim ekonomisine geçilecek, mezun öğrencilerimize iş alanları oluşturulacak. Eğitim önündeki katsayı başta olmak üzere tüm engeller kalkacak” diye konuştu.

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.