9 Milyon Binanın 8 Milyonunda Çatı Yalıtımı Yok

9 Milyon Binanın 8 Milyonunda Çatı Yalıtımı Yok

Artan enerji fiyaları tüketicileri tasarrufa yöneltirken, özellikle bina yalıtımlarında büyük artış yaşandı.

Artan enerji fiyaları tüketicileri tasarrufa yöneltirken, özellikle bina yalıtımlarında büyük artış yaşandı. Ancak çatıları kapsamayan bina yalıtımlarının eksik kaldığın vurgulanıyor. "Binalara manto giydirmek yetmez, şapkasını da takın." diyen Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı M. Nazım Yavuz, yalıtımlı çatılar sayesinde yaz-kış yüzde 30 enerji tasarrufu sağlandığını söyledi.

ÇATIDER Başkanı Yavuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'de 9 milyon binanın 8 milyonunda çatı yalıtımı bulunmadığına dikkat çekerek, çatılarda yapılacak yalıtımlar ve diğer tadilatlar ile sağlıklı, konforlu yaşam alanları oluşturmak ve kışın ısınma yazınsa soğutma amacıyla harcanan enerjiden ve dolayısıyla faturalardan yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu söyledi. Yavuz, binalardaki cephe yalıtımlarının tam anlamıyla performans sağlayabilmesinin çatıların yalıtımlı olmasına bağlı olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

"Isınan hava yükseldiği için binalar en çok çatılardan enerji kaybediyor. Yalıtımı olmayan çatılar, binaların kat adetlerine bağlı olarak ortalama yüzde 20 ila yüzde 30 aralığında bazen de daha fazla enerji israfına neden oluyor. Bu da kış aylarında yakıt faturalarının ve yaz aylarında soğutma amacıyla harcanılan elektrik enerjisinden kaynaklanan elektrik faturalarının gereksiz yere artması anlamına geliyor."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.