735 projeye 2,6 milyar lira destek

735 projeye 2,6 milyar lira destek

TKDK Başkanı Nazlı, kurumun "14. Başvuru Çağrı Dönemi" sonunda 735 projenin kobul edildiğini belirterek, "Projelerin toplam yatırım tutarı 2 milyar 652 milyon lira" dedi.

Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan fonları ve ulusal kaynakları kullanarak kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmek üzere yatırımcılara destek olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK), Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) Programı'nda 14. Çağrısı'na ilişkin başvuruları 11 Mayıs'ta başladı. Kurum bu çağrı kapsamında yatırım projelerine toplam 121 milyon avro destek sağlayacak.

TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 Haziran’da sona eren "14. Başvuru Çağrı Dönemi" sonunda 735 proje kabulü gerçekleştirdiklerini ifade ederek, teslim alınan projelerin toplam yatırım tutarının 2 milyar 652 milyon lira olduğunu söyledi.

Süt üretim tesislerine büyük ilgi

Söz konusu çağrı döneminde yatırım sahiplerinin en çok "Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım" alt tedbirine ilgi gösterdiklerini ifade eden Nazlı, "Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım alt tedbirinden 650 adet başvuru gerçekleştirildi. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 2 milyar 546 milyon lira. Bu 650 adet proje karşılığında Kurumumuzdan talep edilen hibe miktarı ise 988 milyon liradır" dedi.

Nazlı, projelerin inceleme aşamasının başladığını ve uygun bulunanlar ile sözleşme imzalanacağını belirterek, "14. Çağrı’da toplam bütçemiz 121 milyon avro yani yaklaşık 370 milyon lira. İnceleme sonucunda uygunluk kriterlerimizi karşılayan projeler ile sözleşme imzalanacak. Bütçemizi aşan durumda ise projeler, sıralamaya tabi tutulacak" diye konuştu.

Bununla birlikte çağrı döneminde 71 milyon lira yatırım tutarı olan 51 süt işleme tesisi projesi aldıklarının altını çizerek, "Alınan projelerin sektörel dağılımı, süt üreten tarımsal işletmelere yatırım 650, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması 51, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması 17, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması 12, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması 5 proje şeklinde oldu" diye konuştu.

Yatırım tutarı en çok iller Ankara, Yozgat ve Kars

Nazlı, yatırım tutarı en çok olan ilk 5 il 991 milyon lira ile Ankara, 138 milyon lira ile Yozgat, 131 milyon lira ile Kars, 129 milyon lira ile Sivas ve 119 milyon lira ile Konya olarak sıralandığını bildirdi.

TKDK Başkanı Nazlı, en çok başvuru gerçekleştirilen ilk 5 ilin ise 51 proje ile Konya ve Sivas, 50 ile Yozgat, 42 başvuru ile Kars, 34 başvuru ile Ankara olduğunu kaydetti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.