70 bin imza Meclis’e gönderildi

70 bin imza Meclis’e gönderildi

İsrailin 27 Aralık tarihinde Gazze kentine yönelik olarak başlattığı ve yaklaşık 22 gün süren saldırıları kınamak ve İsraille ilişkileri nedeniyle halkın hükümete olan tepkisini göstermek amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile İHH İnsani Yardım Vakfı

Toplanan imzalar posta işletmesi aracılığı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye gönderildi. Konuyla ilgili açıklama yapan İHH Konya Şube Başkanı Hidayet Yılmaz, “İsrail’in 22 gün süreyle yapmış olduğu insanlık dışı saldırılar sonunda bin 400 kardeşimiz şehit olmuş, 5 bin 500 kardeşimiz de yaralanmıştı. Siyonist işgalci İsrail’in saldırılanını durdurulması ve bir daha tekrar etmemesi için halk olarak görevimizi yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Şimdi halkın idareci ve yöneticilerini göreve çağırıyoruz. İHH ve STK olarak bir imza kampanyası başlattık. Amacımız, İsrail’in Filistin halkına uyguladığı baskı ve zulümleri kınamak, İsrailli pilot ve uçakların Konya’da eğitim görmesine yönelik anlaşmanın iptalini sağlamak, ilimizde ve bazı illerde yapılan hava tatbikatlarına son verilmesine yönelik tepkimizi hükümet yöneticilerine duyurmak ve İsrail ile yapılmış olan askeri ve ekonomik anlaşmaların tümünün iptalini hükümetten istemektir” diye konuştu.

Yapılan kampanya ile Konya’dan 70 bin imza topladıklarını dile getiren Hidayet Yılmaz, hükümetin Gazze halkının mağduriyetinin giderilmesi noktasında çalışmalarını hızlandırması gerektiğini vurguladı. Gazze’de uygulanan ambargonun insanlık dışı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Gazze’nin yeniden imar edilmesi konusunda da Türkiye’nin aktif rol oynaması gerektiğini dile getirdi.
AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR
Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi de, 21. yüzyıla yakışmayan bir hareketle İsrail’in Gazze kentini yok etmeye çalıştığını bildirdi. İsrail’in bu amacına hiçbir zaman ulaşamayacağını vurgulayan Latif Selvi, “Havadan bombardıman yapsalar da, karadan saldırı düzenleseler de, bunlarla yetinmeyip sokaklara dökülseler de Gazze’de amaçlarına ulaşamayacaklar. Bugün, onların yetimlerine sahip çıkma günüdür. Biz de Gazze’nin yetimlerini kendi yetimlerimiz kabul ederek yaralarını sarmaya çalışacağız” diye konuştu.
Konya Sivil Toplum Kuruluşları olarak duyarlı davranmaya devam edeceklerini kaydeden Hidayet Yılmaz, bugün saat 19.00’da Mevlana Kültür Merkezi’nde ‘Gazze ve Yetimleriyle Dayanışma’ gecesi düzenleyeceklerini duyurarak tüm Konya halkını davet etti.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.