6 Yıl İçinde 300 Yerleşik Yabancı Türkçe Öğrendi

6 Yıl İçinde 300 Yerleşik Yabancı Türkçe Öğrendi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 6 yıl içinde 300 yerleşik yabancı Türkçe kursuna katılarak Türkçe öğrendi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 6 yıl içinde 300 yerleşik yabancı Türkçe kursuna katılarak Türkçe öğrendi.

Manavgat Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Hüseyin Geyikoğlu, yerleşik yabancıların Türkçe öğrenme isteklerini anında değerlendirerek Side'de kurs açtıklarını bildirdi.
Turizm şehrinde en fazla Türkçe öğrenme talebinin Side beldesinde geldiğini belirten Geyikoğlu, kursu hem Türkçe hemde Almanca ve İngilizce bilen öğretmen Hüseyin Torun'un verdiğini söyledi. Yerleşik yabancıların kurslarla Türkçe konuşma yanı sıra yazı yazmalarına da yardımcı olduklarını anlatan Geyeikoğlu, "Bölgemizde yerleşik yabancılara yönelik açtığımız Türkçe kursuna İngiltere, Almanya, Norveç, İsveç, Rusya, Hollanda, Belçika ve Danimarkalı Türkçe konuşma ile okuma yazma öğretiyoruz. 6 yıl içinde bölgemizde 300 yerleşik yabancıya Türkçe konuşma, okuma ve yazma kursu verdik. Talepler devam ediyor. Genelde talepler eşleri Türk olan Alman, Rus, İngiliz, Hollanda ve Belçikalı gelinlerden geliyor. Talep doğrultusunda Side'de 30 kişilik yeniden kurs açtık." ifadesini kullandı.

Geyikoğlu, Türkçe kursu yanı sıra turizmde sektöründe istihdama yönelik Almanca, İngilizce ve Rusça kursu verdiklerini talep doğrultusunda önümüzdeki günlerde Arapça kursu açacaklarını söyledi.

Öteyandan Cenaze Defin Hizmetleri kursu açtıklarını kursa 30 kursiyerin devam ettiğini belirten Geyikloğlu, cenaze defin hizmetleri kursuna en fazla köylerden talep geldiğini söyledi. Bu bağlamda ilk önce Manavgat Müftülüğü ile hazırladıkları proje kapsamında bayan din görevlilerilerini eğiteceklerini belirten Geyikoğlu, uygulamalı eğitim kapsamında maket ve izin alabilirlerse Manavgat Devlet Hastanesi veya herhangi bir özel hastanenin morgunda doktor kontrolünde bilgi alınacağını kaydetti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.