5. Dünya Lale Zirvesi İstanbul’da Başladı

5. Dünya Lale Zirvesi İstanbul’da Başladı

İstanbul’da düzenlenen 5. Dünya Lale Zirvesi Haliç Kongre Merkezi’ndeki açılışla başladı.

İstanbul’da düzenlenen 5. Dünya Lale Zirvesi Haliç Kongre Merkezi’ndeki açılışla başladı. Açılışa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier de katıldı.

‘Lale; doğada, tarihte ve sanatta’ temasıyla İstanbul’da düzenlenen 5. Dünya Lale Zirvesi Haliç Kongre Merkezi’ndeki açılışla başladı. Açılışa, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier, İstanbul Lale Vakfı Başkanı Bahattin Ulusan, Prof. Dr. Nurhan Atasoy ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Açılışta konuşan Kadir Topbaş, lalenin Türk tarihi ve kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Osmanlı’da bir döneme adını verin lalenin Türkiye de ise aynı değeri yakalayamadığını ifade etti. Kadir Topbaş, önemli bir güzellik olarak nitelediği lalenin yeniden İstanbul’a kazandırılmış oymasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Göreve geldikten sonra ‘lale evine dönüyor’ adıyla çalışma başlattıklarını belirtti. Lalenin güzelliğinin yanında çok önemli bir ekonomik değer olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, bugün artık ihracat yapacak duruma gelinmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Topbaş, lalenin İstanbul’da Hollanda’ya göre daha önce açmasının bunda önemli bir payı olduğunu atardı. Topbaş, lalenin tekrar İstanbul’da bir zirve olarak ortaya çıkması ve yapılan festivallerle kendini dünyaya hissettirmesinin çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier de yaptığı konuşmada, 20 yıl sonra İstanbul’da bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti. 5. Dünya Lale Zirvesi’nin İstanbul’da olmasının heyecan verici olduğunu dile getiren Michel Gauthier, bu zirvenin en büyük zirvelerden biri olacağını belirtti. İki gün boyunca lale ziyafeti çekeceklerini söyleyen Michel Gauthier, lale kardeşliği, lale dostluğu oluşturacaklarını kaydetti. Türkiye’nin lalenin anavatanı olduğunu dile getiren Michel Gauthier, lalenin dostluk ve sevginin simgesi olduğunun altını çizdi.

Lale’nin Türk kültüründeki tarihi yerini anlatan bir sunum yapan Prof. Dr. Nurhan Atasoy ise İstanbul’u bahçeye çevirdiğini söylediği Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Program sonunda da Michel Gauthier ile Kadir Topbaş katkılarından dolayı Atasoy’a teşekkür belgesi verdi. Bu sırada terlediği görülen Atasoy’a Kadir Topbaş cebinden çıkarttığı mendili verdi. Atasoy da her centilmen erkeğin yanında temiz bir mendil bulunması gerektiğini söyleyip Kadir Topbaş’a teşekkür etti. İkili arasındaki diyalog salonda keyifli dakikalar yaşanmasını sağladı. Kadir Topbaş, İstanbul'a bir Osmanlı bahçesi yapılmasını isteyen Nurhan Atasoy'a, Yıldız Parkı'nın Abdülhamit dönemindeki orijinal haline dönüştürüleceğini söyledi.

5. Dünya Lale Zirvesi’nin açılış programında davetlilere bir de İstanbul’u tanıdan video gösterimi yapıldı. Yarın ise Emirgan Korusu’na ‘dosluk lalesi’ dikeleceği bilgisi verildi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.