45 bin kişi sosyal güvencesiz

45 bin kişi sosyal güvencesiz

Konyanın sosyal güvenlikte geldiği durumu hakkında bilgi veren Sosyal Güvenlik İl Müdürü Özge Songül, Konyada 202 bin yeşil kartlığının olduğunu ve 45 bin kişinin de sosyal güvencesinin olmadığını k

Konya’nın sosyal güvenlikte geldiği durumu hakkında bilgi veren İl Sosyal Güvenlik Müdürü Özge Songül, Konya’da 202 bin yeşil kartlığının olduğunu ve 45 bin kişinin de sosyal güvencesinin olmadığını kaydetti.

 

16–22 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası Konya’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı. Anıt Alanı’na çelenk sunumuyla başlayan etkinlikler İl Sosyal Güvenlik Müdürü Özge Songül’ün müdürlük binasında basın açıklamasıyla devam etti. Uzun bir aradan sonra Sosyal Güvenlik Reformunun 2006 yılında hayata geçirildiğini ve dağınık kurumsal yapıların tek çatı altında toplandığını ifade eden Sosyal Güvenlik İl Müdürü Özge Songül, sağlıkta değişimle birlikte herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alındığını herkese eşit şekilde sağlıktan yararlanma hakkının getirildiğini kaydetti. Sosyal güvenlik haftasında temel bilincin insanlara sosyal güvenliğinin öneminin anlaşılmasının sağlanması olduğunu ifade eden Songül, “Toplumun tüm kesimlerin sosyal güvenliğe sahip çıkmalarını, hak ve yükümlülüklerini bilmelerini, haklarını aramalarını, yükümlülüklerini yerine getirmelerini istiyoruz. Sosyal güvenlik sisteminin sağlıklı bir şekilde yürümesi için SGK’nın mali dengelerinin güçlü bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Bu anlamda çalışanların kayıtlı çalışmaları, prim alacaklarımızı zamanında tahsil edebilmemiz belirleyici öneme sahiptir” dedi. Konya’da 212 bin SSK’lı, 121 bin Bağ-Kur’lu, 58 bin memur sigortalının, 109 bin SSK, 86 bin Bağ-Kur ve 42 bin de memur emeklisinin olduğunu aktaran Songül, aktif ve pasif sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu 1 milyon 143 bin kişi olduğunu bildirdi. Songül, 30 bin kişinin halk arasında 65 yaş maaşı olarak bilinen 2022 sayılı yasadan aylık aldığını 202 bin kişinin de yeşil kartlı olduğunu aktararak, 45 bin civarında kişinin de sosyal güvenlik kapsamı dışında bulunduğunu ifade etti.

Aksaray, Karaman ve Niğde illeri dâhil olmak üzere 2010 yılında sosyal güvenlik hizmetleri için 100 milyon TL ödeme yapıldığını belirten Songül, şunları kaydetti: “11 ilçemizde sosyal güvenlik merkezi açılmıştır. 6111 Bazı Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yasa kapsamından ise 31 bin 300 Bağ-Kur’lu sigortalımız 286 milyon 560 bin TL, 15 bin işverenimiz 271 milyon TL borcunu yapılandırmıştır. Bu amaçla yapılandırma uzadığı için vatandaşlarımızın bu fırsatı kaçırmamasını istiyoruz” diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında sosyal güvenlik bilincini oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerinin da altını çizen Songül, bu hafta da en çok işçi çalıştıran ve düzenli prim ödeyen on işyerine plaket verileceğini ve ‘Önce Sosyal Güvenlik” konulu resim, kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödül verileceğini sözlerine ekledi.

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.