30 Mart sonrası sıkıntılı

30 Mart sonrası sıkıntılı

Yeni Büyükşehir Yasası 30 Mart'ta hayata geçiyor. Yasanın Konya'da tam anlamıyla uygulanamayacağını dile getiren Prof. Dr. Akif Çukurçayır, “Bu yasa ilk 5 yıl Konya'da büyük sıkıntılara ve karışıklıkara yol açacak” dedi

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerle birlikte Türkiye'de yerel yönetimlerde bir devrim yaşanacak. Yeni Büyükşehir Yasası'yla birlikte 29 il özel idaresi, 1591 belediye ve 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğine son verilecek.  İl özel idareleri tamamen kapatılacak. Yeni yasayla birlikte Konya'da 168 belde köy, 683 köy ise mahalle oluyor. Belde belediyeleri ilçe belediyelerine dâhil ediliyor ve köyler de mahalleye dönüştürülecek.

SORUMLULUK ALANI ARTACAK
Yeni Büyükşehir Yasası ise en çok Konya'yı ilgilendiriyor. 41 bin kilometrekare sahip olan Konya'nın yeni yasayla birlikte hizmet alanı genişleyecek. Büyükşehir Yasası Konya'da başarısız olursa, ölü bir yasa olacak. Bu yüzden 30 Mart seçimlerinin ardından Türkiye'nin gözü Konya'da olacak. Yeni yasayla birlikte köylere de hizmet gidecek. Köylü ise bu hizmetlerin karşılığı 5 yıl sonra vergi ödemek zorunda olacak.  Büyükşehir tasarısına göre yeni düzenlemede belediyelerin yetki alanları kentsel alanlarla birlikte kırsal alanları da kapsayacak.

BU YASA ZOR UYGULANIR
Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Çukurçayır, 30 Mart'tan sonra Konya Büyükşehir Belediyesi 41 bin kilometrekare alandan sorumlu olacağını belirterek, bu alanın birçok ülkenin yüzölçümünden daha büyük olduğunu söyledi.  Eskiden sadece 1 büyükşehir belediyesi ve 3 merkez ilçeden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanın genişleyeceğine dikkat çeken Prof. Dr. Çukurçayır, “30 Mart'tan sonra Büyükşehir Belediyesi 31 ilçe, 168 belde ve 584 köyden sorumlu bir Büyükşehir Belediyesi olacak. 6360 sayılı kanunun çıktığı günden bu yana bu kanunun Türkiye'de uygulanamayacağını söyledik. Dünyada böyle bir belediye şekli yok.  584 köy şimdi mahalle oldu. 168 belde ve 31 ilçeyi tek bir büyükşehir belediyesi yönetecek. Büyükşehir Belediyesi tek bir vesayet makamı olacak. Bu kanun ışık hızıyla Meclis'ten geçti. Türkiye akademik çevreleriyle, siyasi çevreleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve yerel yönetimleriyle bu kanunu tartışamadı. Politika üretim tarzında bir sorun var” dedi.

YEREL YÖNETİMLER İKİYE BÖLÜNDÜ
Büyükşehir Yasası'nın Türkiye'nin yerel yönetim yasasını ikiye böldüğünü dile getiren Prof. Dr. Çukurçayır, “30 ilde Büyükşehir Belediyesi olacak, 51 ilde il yönetimi olacka. 30 ilde il mülki idare yönetimini böldü. Türkiye bu yeni döneme nasıl uyum sağlayacak. Konya'da belediyeciliğin çok sağlam temelleri var. Belediyecilik türkiye ortalamasının çok üzerinde. Fakat şehircilik ve kent sosyolojisi ve ideal gördüğümüz Avrupa kriterlerinin çok gerisinde. Konya'da belediyecilik artık populizm haline geldi. Çünkü kentleşme uzun dönemli bir planlama dönemi sonra gerçekleşir. Fakat bizde kentler çok yoğun göç alıyor. Kentli nüfus artıyor. Buna paralel bir konut politikası, ulaşım politikası üretilemiyor. Konya'da belediyecilik kırmızı alarm veriyor. Şehrin ulaşım sistemi çöktü, çevre yolu yok,  şehrin içerisinde kaldı. Metro yok, tramvay hattı sorunlu. Özellikle Büyükşehir Belediyesi binası ve Aydınlık Evler arasında şehrin yükünü artıracak, yapılaşmalara da ağırlık verildi. Bunlar yapılırken hiç kimseye danışılmadı. Kimsenin görüşü alınmadı. Halbuki sorulması lazım. Kentin kimliğini, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir imar izni veriyorsanız, görüş alınmalı. Katılımcı bir karar alma mekanizması geliştirilmedi.”

İDARİ KAPASİTE ÇOK YETERSİZ
Büyükşehir Belediyesi'nin idari kapasitesinin Yeni Yasa'ya göre çok yetersiz olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çukurçayır, “Büyükşehir belediyesinin idare kapasitesi Konya merkezi yönetmek için dizayn edilmiştir. Kaç birim daha eklemek gerekir ki 584 köye ulaşabilsin. Konya merkezinde bu kadar sorunlu hizmet varken, ilçelere ve köylere nasıl hizmet götürülecek. İdari kadro köylere, beldere yetişemeyecektir. Bu sistem 5 yılda ancak oturur. 5 sene sonra ne olur onu da bilemeyiz. Merkezi 3 tane belediye başkanı var. Büyükşehir bu 3 ilçe belediye başkanı ile uyumlu bir politika izleyemedi. Aynı partiden olmasına rağman 3 tane ilçeyle  bile uyumlu çalışamadı. 3 tane belediye bile uyumlu bir şekilde çalışamayan Büyükşehir Belediyesi 31 ilçe ve 584 köyü nasıl koordine edecek?” diye  sordu.

YASA EN ÇOK KÖYLERE ZARAR VERECEK
Büyükşehir Yasası'nın en çok köylülere zarar vereceğini dile getiren Prof. Dr. Çukurçayır, “Köyün sosyolojisi ve ekonomisi farklıdır. Köylüler, belediyeden izinsiz vatandaş ev yapamayacak. Köyler zaten ekonomik ve sosyolojik olarak bitmiştir.Yeni yasayla köylerin tüzel kişilikleri bitecek.  Bu yasayla birliket mülki idare bitecek. İnsanlara çok büyük umutlar veriliyor. Köylerdeki turizm potansiyelleri ortaya çıkarılacak deniliyor. Daha insanlara nasıl gidilecek bilmiyor. Sille yeni yeni günyüzüne çıkıyor. Biraz gerçekçi olmak lazım.  Büyükşehir Yasası Konya'da büyük sıkıntılara ve karışıklıklara yol açacak. Temsil olarak sıkıntı yaşanacak. İl Parlamentosu kuruluyor. Bir süre bu kanunun değişeceğini düşünüyorum. İleride mutlaka yeni değişikler yapılacaktır” dedi.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.