3 yılda 7 kat arttı

3 yılda 7 kat arttı

Meram Belediyesi'nin kaçak inşaatla etkin bir şekilde mücadeleyi sürdürdüğü bildirildi.

Meram Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, ilçede belediyenin yaptığı sıkı denetimler ve yasaların getirdiği ağır müeyyidelerin, kaçak yapılaşmaya yönelişi her geçen gün azalttığı, ruhsatlı inşaat sayısını da artırdığı belirtildi.
2008 yılında 151 adet inşaat ruhsatı alınırken bu rakamın 2010 yılında bin 34'e yükseldiği ifade edilen açıklama şöyle:
''Yapımına ruhsat alınmadan başlanan yapılar, arazide görevli Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı inşaat kontrol ekiplerince kontrol edilerek hemen yıkılıyor. Kanun gereği kaçak inşaat sahibine, zabıt tanzim edildikten sonra, yapıyı ruhsatlandırması gerektiği, ruhsatlandıramaması halinde ise yıkması için bir ay süre verilmektedir. Sürenin bitiminde ruhsatlandırılamayan binalar için, belediye encümeni tarafından karar alınıp yıkılmakta ve yıkım ücreti yapı sahibinden tahsil edilmektedir.''
Açıklamada, Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesindeki inşaat kontrol ekiplerince, Meram Belediyesi sınırları ve yeni bağlanan Kaşınhanı ve Çarıklar gibi mahalleler ile mücavir alan Karadiğinderesi ve Çayırbağı köylerinde etkin bir şekilde yapı kontrollerinin yapıldığı kaydedildi.
Vatandaşların ruhsatsız veya ruhsat, proje ve eklerine aykırı yapı yapmaktan kaçınmaları gerektiği, zaten ruhsatlı binaların yapılmasına Meram Belediyesi'nce her türlü desteğin verildiği bildirildi.
Ruhsat alınmadan yapılan inşaatlara elektrik ve su hizmetleri verilmediği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Belediyemizden 2008 yılında 151 adet inşaat ruhsatı alınmışken, bu rakamlar 2009 yılında 526'ya çıkarılmış olup 2010 yılında da büyük bir artışla 1034 adet inşaat ruhsatı verilmiştir. Yeni dönemde ruhsatlı bina sayısı artmış olup, bu artış, 2008 yılına göre 2010 yılında 7 kat oranda artmıştır.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.