3 Bin 708 Kişi Evde Bakım Hizmetinden Yararlanıyor

3 Bin 708 Kişi Evde Bakım Hizmetinden Yararlanıyor

Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Sakin, bu yıl itibariyle il genelinde 3 bin 708 kişiye evde bakım hizmeti verildiğini söyledi.

Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Sakin, bu yıl itibariyle il genelinde 3 bin 708 kişiye evde bakım hizmeti verildiğini söyledi.

İl Müdür Vekili Sakin, yaptığı açıklamada, evde bakım hizmetinden yararlanabilmek için yüzde 50 ve üzerinde ağır engelli raporunun bulunması gerektiğini belirtti. Sakin, "Evde bakım hizmeti almak için öncelikle devlet hastanesinden yada tıp fakültesi hastanesinden özürlü olduğuna dair rapor alınması gerekiyor. Raporun yüzde 50 ve üzeri olması şarttır. Yine ekonomik yönden de özürlünün yaşadığı evde ikamet eden kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 3'te 2 oranını, yani 400 lirayı geçmemesi gerekir." dedi.

Evde özürlü bakım için müracaat eden kişilerin şartlarının uygun olup olmadığının, oluşturulan komisyon tarafından değerlendirildiğini belirten Sakin, "Komisyon üyelerimiz, özürlü bakımı için müracaat eden kişilerin evlerinde incelemelerde bulunup rapor tutuyor. Tutulan rapor doğrultusunda biz de genel müdürlüğümüze dosyayı gönderiyoruz. Kabul edilirse kişilere evde bakım ücreti ödeniyor. Bize bu hizmetten faydalanmak için müracaat eden bir vatandaşımıza en geç iki hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz sonucu bildiriyoruz." diye konuştu.

Yozgat genelinde, evde bakım hizmetlerinin daha kısa sürede sonuçlanması için ilçe kaymakamlıklarında komisyonlar oluşturulduğunu kaydeden Sakin, "Vatandaşlarımıza yerinde hizmet vermek ve işlerinin daha hızlı neticelendirilmesi amacıyla ilçelerimizde kaymakamlıklarda komisyonlar kuruldu. Artık vatandaşımız evrak takibi veya müracaat için Yozgat Merkeze gelmiyor, bulunduğu ilçeye müracaat ediyor. Yozgat´ta müracaatlar en geç 2 hafta içerisinde sonuçlandırılıyor. Amacımız, özürlülerimize kaliteli sağlıklı hizmeti verebilmektir. Bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Müdürlük olarak evde bakım hizmetinin yanı sıra il genelinde 975 aileye de ayni ve nakdi yardımların yapıldığını, söyleyen Sakin, 2013 yılı içerisinde ilde bulunan özürlü ve yardıma muhtaç vatandaşlara 30 milyon 50 bin TL kaynak aktardığını ifade etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.