26 ülkenin gençleri hıdrellezi konuştu

26 ülkenin gençleri hıdrellezi konuştu

Hıdrellez İnancı ve Buna Bağlı İnanışlar konusunda, 26 farklı ülkenin gençleri Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde bilgi alış verişi yaptılar.

“Hıdrellez İnancı ve Buna Bağlı İnanışlar” konusunda, 26 farklı ülkenin gençleri Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde bilgi alış verişi yaptılar.

Kongre Düzenleme Kurulu üyesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun oturum başkanlığını yaptığı kongrede konuşmacı Erciyes Üniversitesi Öğrencisi Vildan Karataş “Hızır inancı, Türklerde doğrudan doğruya baharın gelmesiyle ilgili bir inançtır. Havanın toprağın ısınması önemli bir olaydır. Havaların ısınması o yılın bereketli olması için yeterli değildir. Bereket için gerekli olan ikinci unsur sudur. Bu da İlyas ile açıklanmaktadır. Türk tefekkürü ateşi, yani sıcaklığı temsil eden Hızır ile suyu temsil eden İlyas’ı birleştirerek tabiata can vereceğini düşünmektedir” dedi. “Hızır ile ilgili inanışlar Türkiye, Balkanlar, Türkistan, Azerbaycan, Gagavuz Türkleri arasında tüm canlılığı ile yaşamaktadır” diyen Vildan Karataş, şunları kaydetti: “Daha da önemlisi Türk insanının ortak bir kutlama takvimi içerisinde yaşamasını sağlayacak kadar güçlü bir çerçeve oluşturur. Darda kalanların imdadına koşan Hızır, bazı Türk topluluklarında ‘Kibir’, bazılarında ise ‘Kizir’ olarak telakki edilir” diye konuştu. Hem Türkiye'de, hem de Türkiye dışında yaşayan Türkler arasında özel bir gün niteliği taşıyan hıdrellez, kongrede konuşmaları büyük bir dikkatle dinleyen öğrencilerde merak oluşturdu. Hıdrellez konusu, farklı kültürlerde yaşayan gençlerin oturumlar kendi ülkelerindeki uygulamaları anlatarak bilgi alış verişinde bulunmalarına neden oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.