26 Ağustos'ta raya inecekler

26 Ağustos'ta raya inecekler

Başkan Akyürek, Konya’ya gelecek yeni raylı sistem araçlarının imalatının devam ettiğini, imalatı tamamlanan ilk taşıtların 26 Ağustos’ta fabrikada raya indirilerek deneme seferlerinin yapılacağını söyledi

Konya’ya gelecek yeni raylı sistem araçlarının imalatının devam ettiğini, imalatı tamamlanan ilk taşıtların 26 Ağustos’ta fabrikada raya indirilerek deneme seferlerinin yapılacağını kaydeden Başkan Akyürek, son model tramvayların yıl içinde şehre gelmeye başlayacağını dile getirdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ramazan Bayramı dönüşü ilk mesai gününde Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ Genel Müdürlüğü çalışanları ile bayramlaştı. KOSKİ Selçuklu Altyapı Tesisleri, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı Tesisleri ile Büyükşehir Belediyesi Tatlıcak Tesisleri’ndeki bayramlaşma programlarında konuşan Başkan Akyürek, Konya’da çok farklı bir Ramazan coşkusu yaşandığını, caddelerin, sokakların, camilerin, meydanların, parkların dolup taştığını, şehrin 24 saat canlı kaldığını söyledi.

HER YER SEVGİ, HER YER MERHAMET

Konya’daki Ramazan coşkusunun Türkiye’yi istikrarsızlaştırmaya çalışan bazı çevrelere de cevap olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Türkiye’nin bazı yerlerinde bazı kesimler istikrarsızlık oluşturmaya çalıştılar. Biz Konyalılar olarak, Konya belediyeleri olarak ‘Her yer merhamet, her yer sevgi, her yer kardeşlik, her yer hizmet’ diye yolumuza devam ettik. Bunun da ülkemizin ve milletimizin hayrına olduğunu gördük. Bize bu Ramazan coşkusunu yaşatan tüm Konya insanına teşekkür ediyoruz” dedi.

Ramazan ayında Büyükşehir Belediyesi olarak 102 mahalle ile iftarlarda buluştuklarını, son 3 yıldır Konya’daki tüm mahallelerde iftar düzenlediklerini hatırlatan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “O sofralarda kardeşlik, paylaşma vardı. Zengin-fakir, kadın-erkek ayrımı yoktu. Komşuluk ilişkilerine katkı sağlayan bereket sofraları oldu. Davetimize icabet eden tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bunun şehir kültürü açısından, Ramazan ayının rahmet, bereket ve kurtuluşa vesile olması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.”

KADİR GECESİ COŞKUSU DİLLERDE

Mevlana Meydanı’ndaki Kadir Gecesi coşkusunun Türkiye’de konuşulduğunu belirten Başkan Akyürek, “25-30 bin insanımızın orada ibadet için bir araya gelmesi, tamamının yüzündeki ibadet neşesi ve coşkusu ile sabahlara kadar devam eden, şehir kültürüne ve geleneğine katkı yapan coşku görülmeye değerdi. Mevlana Meydanı şehrimizin ilk meydanı oldu. Şimdi ikinci meydanın yapımı devam ediyor” diye konuştu.

MEGA YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Ramazan ayı boyunca yatırımların devam ettiğini, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak asırlık mega projelere imza atmayı sürdürdüklerini vurgulayan Başkan Akyürek, sadece Büyükşehir Belediyesi olarak 1 milyarlık yatırımı sürdürdüklerini anımsattı.

Konuşmasında Mavi Tünel’den Konya’ya içme suyu getirecek ana isale hattından da bahseden Başkan Akyürek, 88 kilometrelik, 2.20 santimetre çapındaki borularla yapılan yatırımla Konya’nın içme suyu ihtiyacı karşılanırken artık evlerden de kaynak suyu akacağını ifade etti.

Konya’ya gelecek yeni raylı sistem araçlarının imalatının devam ettiğini, imalatı tamamlanan ilk taşıtların 26 Ağustos’ta fabrikada raya indirilerek deneme seferlerinin yapılacağını kaydeden Başkan Akyürek, son model tramvayların yıl içinde şehre gelmeye başlayacağını dile getirdi.

Alaaddin-Adliye arasındaki yeni raylı sistem hattının ihalesinin yapıldığını, yer teslimi işlemlerinin sürdüğünü belirten Başkan Akyürek, ihalesi yapılan 100 yeni otobüsün de Kasım ve Aralık aylarında teslim alınacağını vurguladı.

Konya’nın Türkiye’nin marka şehri olduğunu, bütün bu hizmetlerde en büyük payın belediye çalışanlarına ait olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, yaptıkları hizmetlerde hükümetin, milletvekillerinin, teşkilatların ve Konya halkının desteğini her zaman yanlarında gördüklerini söyledi. Başkan Akyürek, Ramazan ayında ve bayram süresince nöbette kalan çalışanlara Konya halkı adına teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.