2021 Gazi Koşusu Şampiyonu Yine Ereğli’den

2021 Gazi Koşusu Şampiyonu Yine Ereğli’den

Türk spor tarihinin en uzun soluklu ve kesintisiz mücadelesi olan Gazi Koşusu’nun 95.’sini Ahmet Çelik, Sanem Kahraman'ın sahibi olduğu ve Ereğli Kahraman At Çiftliği’nde yetişen Burgas ile kazandı.

Türk spor tarihinin en uzun soluklu ve kesintisiz mücadelesi olan Gazi Koşusu’nun 95.’sini Ahmet Çelik, Sanem Kahraman'ın sahibi olduğu ve Ereğli Kahraman At Çiftliği’nde yetişen Burgas ile kazandı.

Ereğli’de Kahraman At Çiftliği’ni ziyaret eden Konya Tarım İl Müdürü Ali Ergin 2021 Yılı Gazi Koşusunda şampiyon olan Burgas isimli atın ekürisini ve çalışanlarını tebrik etti.

İl Müdürü Ali Ergin ziyarette yaptığı açıklamada “Ereğli'nin iklim şartlarının at yetiştiriciliğine uygun olması (toprak yapısı, suyu, havası, rakımı, beslenmede önemli bir yere sahip olan ayrık otunun bol olması) özellikle tayların büyümesinde, gelişiminde, kemik ve tırnak yapısının oluşumunda önemli bir etken olup Ereğli'de yetişen saf kanlar yarış hayatlarında büyük başarılar elde etmektedir. Bu yüzden ilçemizde 1950 yılından bu yana yarış atı yetiştiriciliği üzerine çok sayıda çiftlik kurulmuş ve faaliyetine devam etmektedir.

Ereğli’nin bu avantajlı durumundan bilgisi olan yarış atı sahipleri atlarını imkânları ölçüsünde ilçemizde yetiştirmek istemektedirler. Bu talep neticesinde günümüzde sadece at üretim ve yetiştiriciliği yapan aktif 14 adet at çiftliğinde 400 civarında saf kan yarış atı bulunmaktadır. İlçemizde yarış atı yetiştiriciliğinde köklü ekürilerden olan Eliyeşiller, Kökbudaklar, Adalı, Kahraman, İpek, Özsarı ve Ekenler gibi önemli başarılar elde etmiş ve yarış atı camiasında tanınan eküriler bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından beri düzenlenen ve bu yıl 95.si gerçekleşen Türk at yarışçılığının derbisi niteliğindeki "Gazi Koşusu” nu bu güne kadar Ereğli'mizde doğup yetişen 16 tane saf kan İngiliz atının kazanmış olması Ereğli ilçemizin at yetiştiriciliğinde tercih edilmesinin ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Ereğli'mize 26 Haziran 2021 tarihinde 95.si düzenlenen Gazi Koşusunda Burgas isimli at ile “Atatürk'ün at üzerindeki som gümüşten heykelini” kazandıran Kahraman ekürisini, Kahraman At Çiftliği çalışanlarını tebrik eder başarılarının devamını dilerim” dedi.

SPOR SERVİSİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.