2019 yılı Hac ön kayıtları başladı

2019 yılı Hac ön kayıtları başladı

Milyonlarca Müslümanın heyecanla beklediği hac ön kayıt işlemleri başladı. Diyanet 2019 hac ön kayıtları müracaatları 8-14 Aralık'ta yapılacak

Milyonlarca hacı adayının ilk defa hac ibadetini yerine getirmek için merak ve heyecanla beklediği 2019 hac ön kayıtları işlemleri bugün itibariyle başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda hac ön kayıt işlemlerinin 8 ile 14 Aralık tarihleri arasında yapılabileceğini belirtti. Peki hac ön kayıtları nereden, ne şekilde yapılacak? Hac kayıt işlemleri ile ilgili tüm detaylara haberimizde yer verilmeye çalışıldı. 

HAC ÖN KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 2019 HAC ÖN KAYITLARI NASIL YAPILACAK? 

Hacca ilk defa ön kayıt yaptırmak isteyen Müslümanlar müracaatlarını 8-14 Aralık tarihleri arasında yapabilecek. Buna göre T.C. kimlik numarası ve 20 lira ön kayıt ücretini online veya Diyanet'in doğrudan anlaşmalı olduğu bankalara yatırdıktan sonra internet ortamında www.hac.gov.tr adresine girerek veya il/ ilçe müftülüklerine form dilekçeyle başvurarak yaptırabilecek. sorusunun cevabını arayanlar buraya tıklayınız...

 

HAC ÖN KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ


Hac kurası 28 Aralık 218 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından elektronik ortamda çekilecek. 

HAC ÖN KAYIT ANLAŞMALI BANKALAR


Hacı adaylarının kuraya birlikte katılmak istediği kişi veya kişiler varsa mutlaka bunları da belirtmeleri gerekecek. Adaylar, fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak "oda tercihli" veya "otel" konaklama türlerinden birini tercih edecek.

Tercihler, bağlayıcı olacağından daha sonra hac konaklama türlerinde değişikliğe izin verilmeyecek.

Bu yıl hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak.

Kaydı Başkanlıkça yapılanlardan, adres, konaklama türü, kura birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerindeki değişiklik talebinde bulunanlar, 14 Aralık'a kadar il, ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabilecek.

Yabancı uyrukluların kayıtları alınmayacak

Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazananlar, "kesin kayıt yaptırabilir" belgelerini cep telefonlarına gelecek kısa mesaj şifresi ile alabilecek.

Yabancı uyrukluların kayıtlarının ise alınmayacağı bildirildi.

Hacca götürülmek istenen 0-6 yaş grubundaki çocukların kayıtları ebeveynleri ile yapılacak. İlk defa kayıt yaptırmak isteyen 45 yaş altı bayanlardan mahremsiz hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleriyle yapacak.

Ayrıca, günlük aktivitelerini kendi başlarına gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta ve yaşlı olanlar da müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile yapacak.

Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içinde sisteme girilmeyen müracaatlar ise kabul edilmeyecek.

Hac konaklama türleri

Açıklamada, Mekke ile Medine'deki bina ve otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'ye mesafeleri dikkate alınarak ve verilen hizmetler açısından hac konaklama türlerinin "oda tercihli" ve "otel" şeklinde düzenlendiği belirtildi.

Oda tercihli konaklamanın, Mekke veya Medine'de gerekli donanıma sahip ve her odada asgari 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde oluşturulduğu kaydedildi.

Odaların, Mekke'de Mescid-i Haram'a en fazla 7 kilometre, Medine'de ise Merkeziye'de veya Mescid-i Nebevi'ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda olduğu bildirildi.

Mekke'de hacıların otellerden Kabe'ye ulaşımlarının ücretsiz otobüslerle ring usulü yapılacağı duyuruldu. Hac süresinin uçak programına göre ortalama 35 ile 45 gün arası, Medine'deki konaklama süresinin ise 4 ile 6 gün arasında planlandığı belirtildi.

Hac kesin kayıt ücretlerinin Suudi Arabistan Krallığı Hac ve Umre Bakanlığı ile yapılacak protokol toplantısı sonrası belirleneceği açıklandı.

Vatandaşların hac konaklama tür tercihlerini kendilerine uygun kategoride yapabilmeleri için oda tercihli konaklama türünün takribi fiyatının 15 bin ila 21 bin Suudi Arabistan Riyali olduğu bildirildi.

Otel türü konaklamadaki fiyatın ise daha yüksek olduğu ve bu yüzden fiyat aralığının serbest bırakıldığı açıklandı.

Hac kuralarının, 28 Aralık Cuma günü saat 15.00'te çekileceği ve aynı gün internetten ilan edileceği, kesin kayıtla ilgili bilgilerin ise daha sonra ilan edileceği duyuruldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum