2009 yılı lokantacı için zor geçecek

2009 yılı lokantacı için zor geçecek

Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı İsmail Sezer, sektörde gelirin yüzde 50-60 oranında düştüğünü bildirerek, ''2009 yılı sektör açısından kabus yılı olacak'' dedi.

Sezer yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerin olumsuz etkilerini yeni yeni küçük esnaf üzerinde hissettirmeye başladığını belirtti. 
Tüm sektörlerde olduğu gibi lokantacılık sektöründe de sıkıntıların 2009 yılı ile birlikte daha derinden hissedilmeye başlandığını ifade eden Sezer, ''En fazla işçi istihdam eden sektörlerden biriyiz. Sıkıntılara çözüm bulunmazsa çok sayıda çalışanı zor günler bekliyor'' dedi. 
Sezer, sektörde Türkiye genelinde 50 bini aşkın firmanın hizmet verdiğini belirterek, şunları kaydetti: 
''50 bin civarındaki işletmede yaklaşık 200 bin kişiye iş imkanı sağlanıyor. Sektörün sıkıntıları 2009 ile birlikte gün yüzüne çıkmaya başladı. 2009 sektör açısından kabus yılı olacak. Gelirlerimiz yüzde 50-60 oranında düştü. 2-3 ay daha bu şekilde devam ederse firmalar kapılarına kilit vurmak zorunda kalacak. Şu an için gidişat gerçekten iyi değil.'' 
Artan girdi ve işçi maliyetleri, yüksek kira bedellerini esnafın karşılamakta zorlandığını ifade eden Sezer, mart ayında omuzlarına vergi yükünün de binmesiyle esnafın, yavaş yavaş pes etmeye başlayacağını savundu. 
LOKANTA GİBİ ÇALIŞAN KURUM VE KURULUŞLARLA MÜCADELE
Sezer, sektörün bütün bu olumsuzlukların yanı sıra lokanta gibi çalışan kurum ve kuruluşlarla da mücadele etmek zorunda olduğunu ifade etti. 
Vatandaşların kriz döneminde boğazından da kıstığına dikkati çeken Sezer, ''Yoksulluk ucuz yemeğe yönlendiriyor. Vatandaş, 1 liraya satılan tavuk döner-ayran ile karnını doyuruyor. Fast fodd olarak nitelendirilen bu yemek tarzı çok sağlıklı değil, ancak çok zor şartlar altındaki vatandaş önce cebini düşünüyor'' diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.