2 Bin Kişi Terme'ye Fındık Toplamak İçin Geldi

2 Bin Kişi Terme'ye Fındık Toplamak İçin Geldi

Fındık sezonunun açılmasıyla birlikte Samsun'un Terme ilçesine farklı illerden 2 binden fazla tarım işçisi geldi.

Fındık sezonunun açılmasıyla birlikte Samsun'un Terme ilçesine farklı illerden 2 binden fazla tarım işçisi geldi. Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, işçilerin bulunduğu çadırları gezerek sorunlarını dinledi.

Fındık işçi ve bahçe sahiplerinin 1 yıllık bekleyişi fındık hasadının başlamasıyla son buldu. Terme tarımında önemli bir potansiyele sahip olan fındık üreticiliği, iş gücü yönüyle de büyük katkı sağlıyor. Sıcak giden havalarla birlikte erkenden olgunlaşan fındıkta erken hasat başlarken, farklı illerden de ilçeye işçi göçü başladı.

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, ilçeye bağlı Yukarı Taşpınar köyünde kamp kuran işçi çadırlarını gezerek işçilerle sohbet etti. Karamollaoğlu, ziraat odası olarak her zaman kapılarının açık olduğunu bir sorunları olduğunda kendisine gelerek sorunlarını iletebileceklerini söyledi.

2 BİNDEN FAZLA TARIM İŞÇİSİ TERME’DE

Su kaynağı ve yerleşim yerlerine yakın olan her yerde neredeyse çadır köylerin kurulduğu ilçede 2 bin den fazla tarım işçisinin geldiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Fındık ilçenin ekonomisinde önemli rol oynamakta; işçisinden - üreticisine, esnafından - sanayicisine kadar bir birini zincirleme etkileyen fındık Terme’nin ekonomisinde belkemiği rolünde. Özellikle de işçi açısından fındık bahçeleri 1-2 ay boyunca istihdam oluşturarak, ailelere ekonomik katkı sağlıyor. Şehir dışından fındık toplamak için ilçemize gelen tarım işçileri de kendi bütçelerine büyük katkı sağladığı için fındık toplamaya gelmekteler. Onların daha rahat şartlarda çalışmaları için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Belirlenen alanlarda çadırlar ve barınaklar yaparak işçilerin geçici barınma ihtiyacını karşılıyoruz.” dedi.

FINDIKLARINIZI ERKENDEN SATMAYIN

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu fındık üreticisine uyarılarda bulunarak, “Bir yıldır gözünüz gibi baktığınız ve para kazanmak için yolunu gözlediğiniz fındığınızı ucuza kaptırmamak için satmakta acele etmeyin. Piyasa bir otursun fiyat yükselişe geçtiğinde satarak daha çok gelir elde edebilirsiniz dedi. Fındıkta küçük fiyat farklarının büyük para kayıplarına neden olacağını belirten Karamollaoğlu, dolandırıcılara da dikkat çekerek bilmediğiniz ve tanımadığınız kişi veya firmalara fındık satmamalarını yüksek fiyatlara aldanmamalarını belirtti. Yoksa bir yıllık emeğiniz uçup gider yazık olur.” şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.