17 Aralık iddianamesi yok!

17 Aralık iddianamesi yok!

Hükümete yönelik 17 Aralık darbe girişimi sırasında Savcı Celal Kara hazırladığı iddianamenin 'işleme konulmadığını iddia ederek gündeme oturmuştu. Ancak Kara'nın 'işleme konulmadı' dediği o iddianameyi hiç yazmadığı ortaya çıktı.

Başsavcılık, mahkeme kayıtlarında iddianameyle ilgili hiçbir iz bulamadı. Amacın olumsuz kamuoyu algısı oluşturmak olduğu anlaşıldı...

Hükümeti hedef alan 17 Aralık operasyonu sırasında Savcı Celal Kara yazdığı iddianamenin işleme konulmadığını açıklayınca gündem olmuştu. Kara'nın iddianamesinde bakanların örgüt yöneticiliğiyle suçlandığı ileri sürülmüştü. Konuyla ilgili yoğun bir kara propaganda başlatan paralel medya o dönem görevde olan Kara'nın iddianamesinde gözaltında bulunan Barış Güler'e 137 yıl, Kaan Çağlayan'a 336 yıl, Rıza Sarraf'a ise 37 yıl hapis cezası istendiği yönünde haberler yapmıştı..

Savcı Celal Kara'yı başka bir büroya tayin eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamenin işleme konulmadığı iddialarını da araştırdı.. Araştırma sonucunda ne UYAP, ne savcılık ne de mahkeme kayıtlarında böyle bir iddianameye rastlamadı. Soruşturmanın verildiği Savcı Ekrem Aydıner de iddianamenin izine ulaşamadı.

Peki, aslında var olmayan bir iddianamenin işleme konulmadığı iddiası neden ortaya atıldı? Paralel yapının böyle bir iddiayla hükümete yönelik olumsuz kamuoyu algısı oluşturmak istediği ileri sürüldü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.