158 Türk kurtarıldı

158 Türk kurtarıldı

Bakan Davutoğlu 2002'den bu yana 158 Türk vatandaşının kurtarıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  2002 yılından 15 Temmuz 2013 tarihine kadar, yabancı ülkelerde kaçırıldığı veya rehin alındığı tespit edilebilen 158 Türk vatandaşının  değişik sürelerde rehin tutulduktan sonra salimen kurtarıldığını açıkladı.

CHP’NİN ÖNERGESİNE CEVAP

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, son 11 yıllık dönemde yabancı ülkelerde kaçırıldığı veya rehin alındığı tespit edilebilen 158 vatandaşın değişik sürelerde rehin tutulduktan sonra kurtarıldığını vurguladı. 15 Temmuz 2013 tarihi itibarı ile yabancı ülkelerde kaçırılan veya rehin tutulan Türk vatandaşı bulunmadığını kaydeden Davutoğlu, şunları ifade etti:

"Kaçırılan vatandaşlarımızla ilgili olarak fidye pazarlığına girilmemekte, ilgili ülke resmi makamlarıyla gerçekleştirilen çeşitli görüşme ve temaslarla sonuca ulaşılmaktadır. Kaçırılan veya rehin alınan vatandaşlarımızın aileleriyle olayın öğrenilmesinden itibaren sürekli temasta kalınarak kendilerine manevi destek verilmekte, ailelere ayrıca kaçırılan/rehin alınan vatandaşlarımızın kurtarılmalarına yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.Kaçırılan/rehin alınan vatandaşlarımız kurtarıldıktan sonra da kendilerinin en kısa sürede salimen yurda dönüşleri sağlanmaktadır. Bu durumdaki vatandaşlarımıza yurda döndükten sonra psikolojik destek verilmesinin Bakanlığımız görev ve sorumluluk sahası dışında olduğu düşünülmektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.