150 Milyon Dolarlık Alan Rantabl Kullanılmayınca Eski Havalanı Yeniden Açılıyor

150 Milyon Dolarlık Alan Rantabl Kullanılmayınca Eski Havalanı Yeniden Açılıyor

Bursa'da, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırımla 3 Kasım 2001'de görkemli bir törenle hizmete açılan Yenişehir Havaalanı yeterli kapasetide çalışmayınca şehir merkezindeki Eski Yunuseli Havalanı yeniden uçuşlara açılacak. Bursa Büyükşehir...

Bursa'da, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırımla 3 Kasım 2001'de görkemli bir törenle hizmete açılan Yenişehir Havaalanı yeterli kapasetide çalışmayınca şehir merkezindeki Eski Yunuseli Havalanı yeniden uçuşlara açılacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri ile yaptığı görüşmeler olumlu sonuçlanınca, Yunuseli Havaalanı’nın uçuşlara açılması için düğmeye basıldı. 'Görerek yaklaşma' usulüne uygun uçuşlara 20 kişilik uçakların da inip kalkacağı havalanının 1 ay içerisinde uçuşlara başlayabileceği açıklandı.

Yaklaşık 15 yıl öncesine kadar aktif olan kullanılan ancak Yenişehir Havaalanı’nın hizmete açılmasının ardından atıl halde kalan Yunuseli Havaalanı’nın yeniden ulaşıma açılması için 5 yıldır ısrarla sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. En son 2011 yılında Yunuseli Havaalanı’nın hava ulaşımına açılması için imzalanan protokol, bölgeye yapılması planlanan sağlık kompleksi nedeniyle askıya alınmıştı. Sağlık kompleksi için başka bir yer bulunmasının ardından Yunuseli Havaalanı’nı yeniden gündemine alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda Yunuseli Havaalanı’nın ‘görerek yaklaşma’ usulüne uygun uçuşlara açılmasının kararlaştırıldığını açıkladı. Altepe, yıllardır atıl halde bekleyen havaalanında hem Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencilerine eğitim verileceğini hem de sivil uçuşların gerçekleştirileceğini söyledi.

Altepe konuyla ilgili gelişmeyi, Yunuseli Havaalanı girişinde yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Başkan Altepe, günümüzde uzak kent ve ülkelere ulaşımda kullanılan en önemli ulaşım yolunun hava yolu olduğunu vurguladı. Yunuseli Havaalanı’nın da 15-20 yıl öncesinde yoğun olarak kullanıldığını ancak Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından atıl halde kaldığını dile getiren Başkan Altepe, "Yaklaşık 1,5 – 2 saatlik uçuş için, 6 saat öncesinden İstanbul’a gitmek zorunda kalıyoruz. Bugün 900’e yakın yabancı ortaklı şirketin bulunduğu Bursa’nın daha erişilebilir olması gerekiyor. Yunuseli Havaalanı’nın açılması için Türk Silahlı Kuvvetlerimizle ortak hareket ettik. Aynı zamanda Işıklar Askeri Hava Lisesi’nin Bursa’da olması da büyük bir avantaj oldu. Sonuçta yaptığımız protokolle fiziki eksiklikleri Büyükşehir tarafından giderilecek olan havaalanı, ‘görme şartı’ getirilerek, uçuşlara açıldı. Aletli uçuşlar yapılamayacak, pilotun hakimiyetinde görme şartı ile uçuşlar gerçekleştirilecek. Yaklaşık bin 300 metre uzunluğundaki pist bir çok uçuş için elverişli. Burada Askeri Hava Lisesi öğrencileri eğitim yaparken, 20 kişiye kadar olan küçük uçaklarla uçuşlar da 1 ay içerisinde başlayacak. Bir taraftan uçuşlar devam ederken, 3-4 aya kadar da gerekli tüm fiziki eksiklikler giderilecek." diye konuştu.

20 KİŞİLİK UÇAKLAR KULLANABİLECEK

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım şirketi Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy da alana 20 kişilik uçakların da inebileceğini söyledi. Fidansoy şöyle devam etti: "Protokolün tamamlanması ve pistteki asfaltın tamiri gerekiyor. Kulenin yapımı devam edecek. Gerekli inşaatlar 3-4 ayda tamamlanacak. 500 metre kare civarında yolcu salonu var, çevre tesisleri var, hangar var. İstanbul'daki iki uçağımızı da burada konuşlandıracağız, park etmek amacıyla. Hava taksi dediğimiz 20 kişiye kadar olan uçaklar alana inip kalkabilecek."

Yapılan protokole göre, havaalanın fiziki eksiklikleri Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından giderilecek. Buna göre, ana pistin bakım ve onarımı ile apron bağlantı yolları yapılacak. Kule inşaatı ve donanımı, kırım kurtarma ekibi, sağlık ekibi, ambulans, itfaiye, yakıt tankeri, çevre güvenlik hatlarının oluşturulması, aydınlatma, alan içindeki bulunan atıl haldeki 11 binanın yıkımı, yolcu bekleme salonu, itfaiye binası, uçak bakım hangarı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Pist ve kule yönetimi Türk Hava Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak. İlk etapta gündüz gerçekleşecek uçuşlar, pistin aydınlatılmasının ardından geceleri de ‘görerek yaklaşma’ usulüne göre gerçekleştirilebilecek. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.