15 Ülkeden 42 Öğrenci El Sanatları İçin Bursa'ya Geldi

15 Ülkeden 42 Öğrenci El Sanatları İçin Bursa'ya Geldi

Bursa Valiliği Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği tarafından hazırlanarak Avrupa Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilen 'Kültürlerarası İletişimde Geleneksel El Sanatlarının Rolü' adlı Aavrupa Birliği (AB) projesi çerçeves.

Bursa Valiliği Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği tarafından hazırlanarak Avrupa Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilen 'Kültürlerarası İletişimde Geleneksel El Sanatlarının Rolü' adlı Aavrupa Birliği (AB) projesi çerçevesinde, 15 ülkeden 42 öğrenci Bursa Valisi Münir karaloğlu'nu ziyaret etti.

Romanya, Ürdün, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Makedonya, Letonya, Estonya ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu 15 ülkeden gelen 42 katılımcı, Bursa Valiliği'ni ziyaret etti. Türk geleneksel el sanatlarını yerinde görmek amacıyla gelen öğrencileri kabul eden vali Münir Karaloğlu, Osmanlı'ya kurulduğu ve 130 yıl başkentlik yapan çok önemli tarih ve kültür merkezi olan Bursa'da Türk geleneksel el sanatlarına da ev sahipliği yaptığını söyledi. Karaloğlu, "Bir haftalık süre içerisinde ebru yaparak, seramik üreterek, İznik'te bir çininin nasıl yapıldığına katılarak, Karagöz-Hacivat oyununu izleyerek hem geleneksel el sanatlarımızı, hem Türk kültürünü öğrenmiş olacaksınız" dedi.

Grup adına konuşan Romanyalı Mihai Pop ise Bursa'nın Osmanlı Devleti'ne ilk başkentlik yapan bir şehir olduğunu belirterek, "Burayı çok sevdik. Bir yandan geleneksel el sanatları yakından inceliyoruz, öğreniyoruz" diye konuştu. Projeden Sorumlu Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun da 42 kişilik heyetin Bursa'nın tarihi ve turistik mekanlarını da gezeceğini söyledi. AB projesi çerçevesinde Bursa'ya gelen 42 öğrenci Karagöz-Hacivat gölge oyunu, ebru ve çini ile ilgili atölye çalışmaları yapacak. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.