13 Milyon Euro Yatırımla İstanbul’a It Üssü Kurdu

13 Milyon Euro Yatırımla İstanbul’a It Üssü Kurdu

Mercedes-Benz markasının üreticisi Daimler, İstanbul’da IT (Information Technology) sistemleri geliştirme ve uygulama amaçlı bir teknoloji üssü kurdu.

Mercedes-Benz markasının üreticisi Daimler, İstanbul’da IT (Information Technology) sistemleri geliştirme ve uygulama amaçlı bir teknoloji üssü kurdu. Yatırım miktarı 13 milyon Euro’yu aşan üs; şirketin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika operasyonlarına hizmet verecek.


Daimler’in Mercedes-Benz Türk bünyesinde kurduğu ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ SAP (System, Application And Product) lojistik sistemleri geliştirecek.


200 elemanın istihdam edileceği merkezin tanıtım toplantısı Daimler AG’nin IT Başkanı Micheal Gorritz, SAP- Sistem Yaygınlaştırma Servis Dağıtım Merkezi Türkiye Bölüm Müdürü Stefan Rosenwald; Mercedes-Benz Türk’ün Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Bilgi Teknolojileri Müdürü Gökçe Bezmez ve İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör’ün katılımı ile yapıldı.Toplantıda söz alan Micheal Gorritz, Daimler’in dünyada 275 bin elemanı bulunduğunu, bunun 5 bin 388’inin IT departmanında olduğunu ifade etti.
Gorritz, şu aşamada IT departmanının etkin olduğunu, daha da etkin olacağını vurguladı.

Gorritz, SAP için Almanya ve Türkiye’nin ardından Hindistan ve Kuzey Amerika’ya teknoloji üsleri inşa edeceklerini bildirdi. İstanbul Hoşdere’de devreye alınan ‘Küresel IT Hizmetler Merkezi’ ile SAP lojistik sistemleri geliştirip yayacaklarını dile getirdi


Daimler AG IT Başkanı, IT merkezi için Türkiye’yi tercih etmelerinde rol oynayan etmenleri de şöyle açıkladı:

“Bir kere Türkiye’de çok iyi bir tarihimiz ve itibarımız var. 45 senedir Türkiye’de otobüs ve kamyon imal ediyoruz. Araba servisi sunuyoruz. Öte yandan Türkiye’nin ekonomide elde ettiği başarılar takdire değer. Otomotivde önemli bir yeri olduğu, Avrupa’nın en genç ülkelerinden olduğu malum. İstanbul’un da hit ve havalı bir şehir olduğu malum. Tabii İstanbul’da başarılı, iyi bir takım var, güçlü altyapı var.”

Michael Gorritz, merkezin yatırım tutarının 13 milyon Euro, istihdam planının 200 olduğunu duyurdu. Bu elemanların SAP sistemlerini etkin kılıp yaymak, yazılımlar ortaya koymakla görevli olduğunu sözlerine ekledi.
Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes ise Türkiye’nin en itibarlı şirketlerinden biri olduklarına temas etti.Otobüs ve kamyon üretiminin yanında IT’de de deneyimli olduklarını aktaran Genes, “Daimler IT anlamında Türkiye’ye güveniyor. Bu nedenle Mercedes-Benz bünyesinde Hoşdere’de ’Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ni devreye alıyor. “ dedi.IT üssü için istanbul’un tercih edilmesinden mutluluk duyduğunu belirten Genes, bu projenin Türkiye’ye güvenin ve yatırımların bir işareti olduğunu anlattı. Yatırımların devam edeceğini müjdeledi.

Tanıtım toplantısında ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ ile ilgili soruları cevaplayan Mercedes-Benz Türk Bilgi Teknolojileri Müdürü Gökçe Bezmez, “Bu merkez Daimler ile entegre olmamıza ile know how almamıza olanak tanıyacak. Bu anlamda takımımız ve şirketimiz için artı. Merkezin Türkiye’de IT sektörüne de katkıları olacak. “ ifadelerini kullandı.


İstihdam planı ile ilgili sorulara muhatap olan Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör ise “Bir plan var. O çerçevede 2013 içinde 50 eleman alacağız, 2014’te ve 2015 sonunda 200 elemanı tamamlanmış olacağız.” karşılığını verdi.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.