"126 Bin Eğitimci Açığı 60 Bin Ücretli Öğretmenle Kapatılmaya Çalışılıyor"

"126 Bin Eğitimci Açığı 60 Bin Ücretli Öğretmenle Kapatılmaya Çalışılıyor"

Türk Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki okullarda 126 bin öğretmen açığı bulunduğunu, bu açığın 60 bin ücretli öğretmenle kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Ekrem Şenol,...

Türk Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki okullarda 126 bin öğretmen açığı bulunduğunu, bu açığın 60 bin ücretli öğretmenle kapatılmaya çalışıldığını belirtti.

Ekrem Şenol, yaptığı yazılı açıklamada, MEB’e bağlı okullarda 126 bin öğretmen açığı bulunduğunu bildirdi. Bakanlığın 40 bin öğretmen atamasının Torba Yasa çerçevesinde yapılmasının planlandığın anımsatan Şenol, TBMM’nin tatile girmesinin atama bekleyen eğitimcileri endişeli bir bekleyişe ittiğini ifade etti. Bakan Nabi Avcı ‘40 bin öğretmenin okullar açılana kadar göreve başlayacak’ açıklamasını yapmasına karşın şu ana kadar somut bir adım atılmadığını vurgulayan Şenol, bununla birlikte 40 bin öğretmen atamasının yeterli olmadığını bu sayının 100 bine çıkarılması gerektiğini vurguladı. Bakanlığın 126 bin öğretmen açığını 60 bin ücretli öğretmenle kapattığını anlatan Şenol, şöyle devam etti: “Atama bekleyen öğretmenlerin mağdur olmaması için ise 40 bin öğretmen atamasına ait kanun maddesi torba yasadan çıkarılmalı, ayrı bir kanun olarak öncelikli onaylanmalı, öğretmenlerin göreve başlamaları en geç 15-20 Eylül tarihleri arasında mutlaka gerçekleştirilmelidir. Şayet öğretmen atamaları gecikirse bu öğretmenlerin hem maddi yönden hem de tayinleri açısından sıkıntılara neden olacaktır. Atamaların gecikmesi ile sadece öğretmenler değil, öğrenciler de mağdur olacaktır.”

Alan değiştiren öğretmenlere yapıldığına değinen Şenol, “4+4+4 sistemi dolayısıyla öğretmenlere alan değişikliği hakkı getirilmişti. Ancak öğretmenlerin bir kısmı değiştirdikleri alanlarında mutlu ve verimli olmadı, dolayısıyla eski alanlarına geri dönmek istedi. Ancak bu öğretmenlerimiz hala mağdurdur. Eski alanlarına geçmek isteyen öğretmenlerimizin taleplerinin hala yerine getirilmemiş olması büyük handikaptır. Danıştay, alan değişikliğinde sınıf öğretmenlerinin zihin engelliler sınıfı öğretmenliği ile teknoloji ve tasarım öğretmenliğine ve diğer alan öğretmenlerinin teknoloji ve tasarım öğretmenliğine geçişlerini iptal etmiş, bu öğretmenler eski görev yerlerine ve eski alanlarına döndürülmüştü. Bunun üzerine MEB, alanı iptal edilen zihin engelliler öğretmenlerini kursa tabi tutmuştu. Ancak kursu tamamlayan öğretmenlerimizin alan değişiklikleri hala yapılmamıştır. Eylül ayı içerisinde bu öğretmenlerin alan değişikliklerinin yapılacağı söylenmektedir. Ancak belirsizlik şu an için sürmektedir. Dolayısıyla bu öğretmenlerimizin içinde bulunduğu belirsizlik giderilmeli ve MEB üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” ifadelerini kullandı.

Sendika olarak haksızlıkların peşini bırakmayacaklarını kaydeden Şenol, “Kadrolaşmanın, yanlış uygulamaların, haksızlıkların peşini bırakmayacaktır. Bugün Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine önüne siyah çelenk bırakıyoruz. Okullar açıldığında ise Ankara merkezli geniş katılımlı bir eylem yaparak, gerekirse diğer sendikalarla ortaklaşa iş bırakma eylemi yaparak adaletsizlikleri, adam kayırmaları en yüksek perdeden dile getireceğiz. İsterse 550 milletvekili ile iktidar olsun hiç kimse kendisini hukukun üstünde görmemeli, adalet sağlayacağız diyerek yola çıkarken, adaletsizliğin başı olmamalı, devlet içinde paralel yapıdan şikâyet ederken, kendi paralel yapısını oluşturmamalı, kendi çıkarları doğrultusunda yasalar, yönetmelikler ihdas etmemelidir” cümlelerini kullandı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.