108 yıllık metro sular altında kaldı

108 yıllık metro sular altında kaldı

ABD'nin doğu kıyılarını vuran Sandy kasırgası sebebiyle oluşan dev dalgalar en çok New York metrosuna zarar verdi.

ABD'nin doğu kıyılarını vuran Sandy kasırgası sebebiyle oluşan dev dalgalar, birçok ev ve işyerini sular altında bıraktı. Su baskınlarından en çok New York'un 108 yıllık metrosu etkilendi. 

New York’ta Sandy Kasırgası sonrası en büyük zararı ulaşım gördü. Fırtınanın sona ermesine rağmen hala birçok kişi işbaşı yapamadı. Sebebi ise metro sisteminde oluşan büyük tahribat. Şehirdeki metro hatlarının ancak belli bir kısmı hizmet verebiliyor. Normalde işyerlerine giderken toplu taşımayı seçenler bu sebepten dolayı işlerine şahsi arabasıyla gidip geliyor. Bu da zaten yoğun olan New York trafiğinin kilitlenmesine yol açıyor. 

New York Büyükşehir Toplu Taşıma İdaresi Müdürü Joseph Lhota, kasırga sonrası oluşan büyük tahribatı, “New York ulaşım tarihinde hiç görmediği kadar yıkıcı bir afetle karşı karşıya kaldı” sözleriyle yorumladı. Dev dalgalar en az 10 metro istasyonun sular altında kalmasına yol açtı. Bu istasyonlardaki suların tahliye çalışmalarına hemen başlandı. Ancak Lhota, çalışmaların tahminlerinden uzun süreceğini belirtti. Bazı uzmanlar ise metro temizleme çalışmalarının haftalar alabileceğini ifade ediyor. 

Kasırga’dan sadece metro sistemi etkilenmedi. Otobüs hatları da ciddi zarar gördü. Kasırga sonrası oluşan sel sularından otobüslerin zarar görmediği ancak 6 otobüs garajının kullanım dışı olduğunu ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.