101. Yılında Balkan Harbi Ve Balkanlar Unutulmadı

101. Yılında Balkan Harbi Ve Balkanlar Unutulmadı

Balkan Savaşları'nın 101. yılında, yaşanan acıya dikkat çekmek ve tarih bilincini artırmak için 'Balkanlara Vefa Konferansı' düzenlendi.

Balkan Savaşları'nın 101. yılında, yaşanan acıya dikkat çekmek ve tarih bilincini artırmak için 'Balkanlara Vefa Konferansı' düzenlendi. Konferansta konuşma yapan Tarih Akademisi Başkanı Cihat Göktepe, akademinin amacının görsellerle tarihi daha anlaşılır kılmak olduğunu belirterek, "Balkanlar'da yaşayan Müslümanlarla köprülerin güçlendirilmesi gerek. Tarih, hem Anadolu'nun hem de Balkanlar'ın ortak paydasıdır." dedi.

Balkan Savaşları’nın 101. yılı ve tarihi gerçeklerin unutulmaması için, Tarih Akademisi tarafından 'Balkanlara Vefa Konferansı' organize edildi. Konferansa çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı. Sinevizyon gösterisi ile 1912 yılında yaşananlar hatırlatıldı. Ayrıca, dönemi yansıtan fotoğraflardan oluşan sergi de davetlilere gösterildi.

Konferansın açılış konuşmasında akademisyenler, Balkan Savaşları sırasında ordunun içine düştüğü siyasi yaklaşımların yenilgiye zemin hazırladığına vurgu yaptı. Yaklaşık 500 yıl kalınan Balkanlar’dan Osmanlı’nın bir hafta içinde çekilmek zorunda kaldığına dikkat çekildi.

Konuyla ilgili davetlileri bilgilendiren Tarih Akademisi Başkanı Prof. Dr. Cihat Göktepe, Balkan savaşlarının kaybedilmesinin sebepleri ve savaşın sonuçları hakkında da konuşma yaptı. Balkan Savaşları’nın Osmanlı’nın Balkanlardan çıkışının göstergesi olduğunu kaydeden Göktepe, bu dönemde Anadolu’nun ciddi bir göç dalgasına maruz kaldığını hatırlattı. Konferansın amacının Balkan savaşlarının ve Balkanlar’da yaşayan Osmanlı mirasını unutturmamak olduğunu söyleyen Göktepe, "‘100. yılında Balkan harplerinde ne kaybedildi, sonuçları ne oldu? Gelecek nesillere aktarmamız gereken nedir?' Bu sorulardan yola çıkarak, görsel malzemeler üzerinden metin hazırladık. Görsel malzemelerle Balkanların ve Balkan Harbi’nin sıkıntılarını aktarmaya çalıştık." şeklinde konuştu.

Balkanlar’da yaşayan Müslüman halkla köprülerin güçlendirilmesi gerektiğini de vurgulayan Göktepe, "Onlar Evlad-ı Fatihandır. Osmanlının vasiyetidir. Orada Türk kültürünü, Müslüman kültürünü temsil eden kişiler var. Orayla bağları güçlendirmek lazım. Tarih hem Anadolu, hem Balkanlar için ortak paydadır. Bu ortak paydayı güçlendirmek gerekiyor. Derneğin amaçlarından biri de budur." ifadelerini kullandı.

Tarihi iyi bilmenin geleceği iyi inşa etmeye fayda sağlayacağını söyleyen Göktepe, sözlerine şöyle devam etti: "Yeni neslin tarihe ilgisi var. Mevcut manzara olumlu. Sağlam verileri insanımıza sunarak onların daha vizyoner olmalarına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yeni neslin tarih okuyucusu kitle olduğunu görüyoruz. Tarihe sosyal laboratuar olarak görüyorum. Tarih bizzat tekerrür etmez ama tekerrür eden doğrular ve yanlışlardır. Bu noktada tarih olmazsa olmazıdır."

Tarih Akademisi’nin amacına da değinen Göktepe, "Tarih Akademisi, tarih sevdalılarının İstanbul merkezli kurmuş olduğu bir dernek. Amacı; tarih bilincini artırmaya yönelik görsel, yazılı, sinema gibi görsellerle tarih bilincini artırmaya yönelik kurulan bir dernek. Bu yönde faaliyetlerde bulunarak tarihe ayna tutmaya çalışıyoruz." dedi.

Dedeleri Balkan Harbi sırasında Türkiye’ye gelen Emrah Şekeroğlu da konferansa katılanlar arasındaydı. Dedelerinin kendilerine o zulüm yıllarını çok az anlattığını söyleyen Şekeroğlu, "O dönemleri hatırladıkça daha çok üzülüyorlardı. O yüzden çok bahsetmezlerdi. Ancak bizler dolaşarak, bilenlere sorarak öğrendik. Şu anda bazı sıkıntılar yaşanmış olsa da o döneme nazaran çok iyi. Mümkün olduğunca bağları kurmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Balkanlar’dan göçenlerin özellikle Trakya’ya yerleştiğine dikkat çeken Şekeroğlu, hakim olan bir yanlış algıya da vurgu yaptı. Şekeroğlu, "Balkanlar’dan geldiğimizi öğrenince insanlar farklı bakıyor. Biraz açık ve cana yakın olduğumuz için farklı yaklaşımlar söz konusu oluyor. Trakya’da da yaşayınca sanki herkes alkolikmiş, her gece içermiş algısı hakim. Bu bizim için sıkıntı." dedi.

Öte yandan, konferansta Beşiktaş Jokey Kulübü'ne de Balkan Harbi'nden sonra, yaşanan zulme ve acıya dikkat çekmek için renklerini siyah-beyaz yaptığı için ödül verildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.