100 emekliden 17'si SGK'ya kayıtlı çalışıyor

100 emekliden 17'si SGK'ya kayıtlı çalışıyor

Ekonomik şarlar nedeni ile açlığa mahkum edilen emekliler refah bir hayat sürmeleri gerekirken çalışmaya mahkum oldu. SGK verilerine göre emekli aylığı alan her 100 kişiden 17’sinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı olarak çalışıyor.

Türkiye'de artan enflasyon karşısında vatandaşın geçim sıkıntısı her geçen gün daha da büyüyor.

17 bin 2 lira olan asgari ücret çalışan bir vatandaşa yetmezken 10 bin lira alan emekliler adeta enflasyona ezidirilerek açlık sınırının çok altında bırakıldı. Hal böyle olunca da vatandaş geçimini sağlayabilmek için emekli olmasına rağmen çalışmak durumunda kaldı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, emekli aylığı alan her 100 kişiden 17’sinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı olarak başka bir işte çalıştığını belirtti. Öztunç, "Emeklilerin yüzde 60 büyük bir geçim sıkıntısı yaşadığı için iş bulanlar çalışıyor, geri kalanı da iş arıyor. Yaklaşık 12 milyon emekliden 2 milyonu geçinemediği için ek bir işte çalışmak zorunda kalıyor." dedi.

Ayrıca Öztunç, söz konusu açıklamasında, SGK’nın Ocak-Mart dönemindeki prim gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102,4 oranında artarak 592,6 milyar lira ulaştığını, aynı dönemde yapılan emekli aylığı ödemelerinin tutarının ise emekli sayısındaki artışın da etkisiyle yüzde 122 oranında artarak 590,4 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirtti.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.