10 Yaşında Başladığı Sepet Örmeye 75 Yaşında Devam Ediyor

10 Yaşında Başladığı Sepet Örmeye 75 Yaşında Devam Ediyor

İlerlemiş yaşına rağmen kaybolmaya yüz tutmuş sepet geleneğini yıllardır devam ettiren Muhammed Kocabıyık (75), plastik ürünlerin sepet geleneğini öldürdüğünü fakat organik olan doğal sepetin halen kullanıldığını ifade etti.

İlerlemiş yaşına rağmen kaybolmaya yüz tutmuş sepet geleneğini yıllardır devam ettiren Muhammed Kocabıyık (75), plastik ürünlerin sepet geleneğini öldürdüğünü fakat organik olan doğal sepetin halen kullanıldığını ifade etti.

Samsun’un Terme ilçesi Sivaslılar köyünde yaşayan Muhammed Kocabıyık (75) ilerlemiş yaşına rağmen teknolojiye meydan okuyor. Doğal ve organik olarak işlediği çitalardan yaptığı sepetleri satarak geçimini sağlayan aile, yıllardır yaptıkları bu işin unutulmasından endişe duyuyor. Muhammed Kocabıyık, babasından öğrendiği bu mesleğini 65 yıldır yaptığını, eşine ve çocuklarına da öğretip birlikte sepet yaptıklarını belirtti.

Geçim kaynaklarının sepetçilik olduğunu belirten Muhammed Kocabıyık, “Ailemin ve çocuklarımın nafakasını, babamdan öğrendiğim bu sepet yapmayla sağladım, yaşım 75 oldu fakat hiçbir zaman sıkılmadan tezgahımın başına geçtim ve sepet yapmaya devam ettim. 65 yıldır farklı türlerde sepet yapıp satıyoruz, bazen yoğunluk oluyor bazen de olmuyor ama biz yapmaya devam ediyoruz. Ailemizde bulunan herkese öğrettim bu sanatı, özellikle eşimle birlikte oturup yapıyoruz ve severek hazırlıyoruz. Eskisi kadar işlerimiz yoğun değil çünkü eskiden plastik yoktu, insanların hayatının her alanına sepet giriyordu. Şimdi ise süs ve dekor eşyası olarak kullanılıyor ya da bilinçli kullanıcılar organik ve doğal olduğu için tercih ediyor. Bizi duyan ve görenler için de farklı türde sepet ve vazo tarzı ürünlerin siparişini alıp yapıyoruz, bu da işimizi daha çok sevmemize neden oluyor. Bizim sepetlerimiz daha sağlıklı, eskiden daha çok yapıyorduk şimdi ilerlemiş yaşımıza rağmen elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Eşiyle birlikte sepet yapan Senem Kocabıyık (66) ise “Bizim çocukluğumuzda annelerimiz mutfak malzemeleri ve tahıllarını sepetlerde muhafaza ederlerdi. Köylüler ürünlerini pazara bu sepetlerde getirirlerdi. Ancak metal ve plastiğin insan hayatına girmesiyle ağaçtan örülen sepetlere olan ilgi de azaldı. Artık eskisi gibi örme sepetlere rağbet yok ama az da olsa gene de satılıyor. Köyümüze gelen toptancılara satıp paramızı alıyor ve geçimimizi sağlıyoruz.” diye konuştu. Kocabıyık ailesi, kendilerinden sonra çocuklarının belki bu işi yapmayacağını ama kendilerinin ölene kadar bu mesleği devam ettireceğini belirtti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.