1 milyon kişiye iş

1 milyon kişiye iş

'İşi olmayan kalmasın' diye açıklanan istihdam projelerinin ardı arkası kesilmiyor

Dünyada dev şirketler işçi çıkarırken, 2010 yılında 1 milyon 317 bin kişiye istihdam yaratan Türkiye, bu yıl için de hedefi büyük tutuyor. Devlet ve özel sektör el ele vererek 1 milyondan fazla kişiye iş kapısı açacak. 12 Haziran'da yapılacak seçimlerde sandığı da işsizler belirleyecek. Bütün siyasi partiler milyonlarca işsize iş sözü verirken, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) somut projeler için kolları sıvadı. Artık her evin kapısını iş danışmanları çalacak ve tüm iş arayanlara bire bir hizmet verecek.

Kamu-özel sektör el ele

Türkiye ekonomisi hızla büyürken yüzde 11.9'a gerileyen işsizlik oranı yüzleri güldürdü. Kamu ve özel sektör 3 milyonu aşkın işsize istihdam yaratmak için el ele verdi. Kamu ve özel sektör şirketleri 2011 bütçesini 1 milyon kişiye istihdam hedefine göre şekillendirdi. Ekonomi yönetimi de AB'ye uyum kapsamında "insan odaklı çalışma hayatına" geçiş için birçok yeni projeyi hayata geçiriyor. İstihdam garantisi sağlayacak eğitim kursları ve programları ön plana çıkarken, iş danışmanlığı modeli de hızla yayılıyor. İşsizlik sorununa kalıcı çözüm için eğitimistihdam ilişkisi güçlendirilirken, kadınlar, gençler ve 'dezavantajlı gruplar'ın istihdamı da artacak. İŞKUR, kayıtlı her işsiz için bir "iş ve meslek danışmanı" belirleyecek. Mesleği olmayan tüm iş arayanları bir mesleğe yönlendirme hizmeti sunacak. Danışmanlar, yeni bir meslek alanı seçiminde ve işe girmek için gerçekçi bir plan oluşturulmasında işsizlere yol gösterecek. Kişilerin mesleki ve kişisel sorunlarını fark etmeleri ve iş ortamına daha iyi uyum sağlamaları için yardımcı olacak. Meslek seçme aşamasında olan ilköğretim ve lise öğrencilerinin doğru ve gerçekçi meslek seçimi yapmalarına yardımcı olacak. Danışmanlar, meslek edinme, iş arama ve bulmada birebir hizmet verecek. İŞKUR, kişilerin meslek kabiliyetlerini ortaya çıkarmak ve doğru yönlendirmek için bir ilke daha imza atacak. İŞKUR'a gelenler önce psikolojik testlere tabii tutulacak. Böylece, iş arayanlar "Ne iş olursa yaparım abi" yerine, yeteneklerine göre kurslarda mesleki eğitim alacaklar.

Bakan Dinçer: Hedef köklü çözüm

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, dev bir istihdam stratejisi oluşturduklarını belirterek, AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı'nca "İnsan Kaynakları Operasyonel Programı"nın ayrıntılarını SABAH'a anlattı. Dinçer, ilk aşamada dezavantajlı gruplar üzerine odaklanarak "bireysel danışmanlık" hizmetleri şeklinde bir yapılandırma oluşturacaklarını belirtti. Dinçer, eylül ayında başlayacak projenin ana sloganının 'kişi istihdam edilinceye kadar peşini bırakmamak' olduğunu belirterek, ayrıntılara ilişkin şunları söyledi: "Proje öncelikli olarak gelir seviyesi düşük yoksul bölgelerde uygulanacak. Engelliler, Romen vatandaşlar, eski hükümlüler, gecekondu bölgelerinde yaşayanlar gibi ekonomik yaşama katılmakta zorlanan vatandaşlara bir iş danışmanı atanacak. Danışmanlar, bu kişileri önce İŞKUR'a götürüp mesleki eğitim aldıracak. Ardından KOSGEB'den girişimcilik eğitimi ve sonrasında da Halkbank'tan kredi alması sağlanacak. Kişi işini kurduktan sonra, başarılı olup olmadığının anlaşılması için bir süre daha izlenecek. Uygulamadan 60 bin kişi yararlanacak."

Sigorta pirim payı devletten İstihdam

politikasında gençler ve kadınlara pozitif ayırımcılık yapılacak. Nitekim 1 Mart 2011'de Torba Yasa ile de genç, kadın ve nitelikli işgücü istihdamı teşvik ediliyor. Son 6 aydır işsiz olan 18-29 yaş arası erkekler ile 18 yaşından büyük kadınların istihdamları halinde 24 ay süreyle işveren sigorta prim payı devlet tarafından karşılanacak. Bu kapsamda, mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlar 48 ay süreyle, eğitimi tamamlayanlar 36 süreyle desteklenecek. Bu kişilerin İŞKUR'a kayıtlı işsizler arasından alınmaları durumunda öngörülen sürelere 6 ay daha eklenecek. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi kapsamında 1 milyon işsiz eğitimden geçirilerek kamu ve özel sektörde işe yerleştirilecek. Aktif İşgücü Piyasası Politikaları kapsamında işgücü yetiştirme kurslarından bu yıl 400 bin işsiz yararlanacak.

Doğu'ya özel paket İşsizliğin

en fazla olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yönelik istihdam projeleri de bir bir yaşama geçiriliyor. Örneğin Diyarbakır'da ilk etapta 20 bin kişiye istihdam yaratacak proje için düğmeye basıldı. Tekel binaları "tekstilkent" olacak, kadınlar için çiçekçilik işletmeleri kurulacak. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'ne demiryolu bağlantısı yapılırken, sanayici doğalgaza kavuşacak, enerji yatırımları için kaynak transferi yapılacak. Mermerciler, ayakkabıcılar ve keresteciler için küçük sanayi sitesi kuruluyor.

Aktif işgücü programları

İşgücünde istihdam edilebilirliği artırmak amacıyla aktif işgücü piyasası programları uygulanıyor. Bu programlar, meslek kurslarını, iş başı eğitimlerini, girişimcilik ve toplum yararına çalışma programlarını içeriyor. Toplam 590 bin işsizin yararlandığı programlar için yaklaşık 910 milyon lira harcandı.

Sigortalı sayısı artıyor

Ekonomik krizin ardından geçen yıl sigortalı çalışan sayısı yaklaşık 1 milyon kişi artış gösterdi. Bu artış sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) pirim gelirleri 52.8 milyardan 66.7 milyara ulaştı. İstihdamı teşvik paketleri kapsamında prim indirimi ve teşvikler için ayrılan kaynak 2008'den bu yana 11 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl aralık ayı itibariyle 7 milyon 278 bin çalışan teşviklerden yararlandı.

AVM'ler istihdam yaratacak

Bu yıl kamunun 120 bin eleman alması öngörülürken, Torba Yasa'daki teşvikler ise en az 200 bin kişiye iş olarak yansıyacak. Özel sektörde en fazla istihdam yaratacak sektörlerin başında perakende geliyor. Sadece AVM ve cadde mağazalarında 150 bin kişi istihdam edilecek. Bunlar dışındaki perakende şirketleri 40 bin, otomotiv sektörü yaklaşık 15 bin yeni istihdam sağlayacak. Bankalar şubeleşme planlarına göre yaklaşık 10 bin beyaz yakalıya iş verecek. Koç, Sabancı, Limak, Zorlu, Anadolu Grubu gibi Türkiye'nin önde holdingleri de devletin istihdam stratejisine destek vererek iş kapısı açacak.

İşsizlik tüm dünyanın baş ağrısı!

Küresel ekonomik krizle birlikte iş gücü talebinde meydana gelen aşırı düşüş, tüm dünya ülkelerinde "istihdam sorunu"nu ana gündem haline getirdi. Örneğin, 2007-2010 döneminde işsizlik oranı İspanya'da yüzde 8.3'ten yüzde 19.9'a çıktı. Başka bir ifadeyle işsiz sayısı 2 kattan fazla arttı. Aynı dönemler içinde işsizlik, ABD'de yüzde 4.6'dan 9.7'ye, Fransa'da yüzde 8.3'ten 9.8'e, İngiltere'de yüzde 5.4'ten 7.9'a, İrlanda'da, yüzde 4.6'dan, 13.5'e çıktı. Yaşadığı büyük felaketle baş etmeye çalışan Japonya'da ise işsizlik yüzde 3.8'den 5.1'e kadar yükseldi. Uzun süredir ekonomik krizin etkisinde olan Yunanistan'da da kötüye gidiş hızla devam ediyor. Ülkede işsizlik burada, yüzde 8.3'ten yüzde 11.8'e yükseldi.

Kadın ve gençlere öncelik

Kadın ve gençleri merkeze alan projelerde, danışmanlığın yanı sıra şunlar gerçekleştirilecek:

* 10 bin gence ve 20 bin kadına mesleki eğitim verilecek.

* 25 bin kişiye koçluk hizmeti,

* 24 bin kadın mesleki rehberlik, 8 bin kadına girişimcilik eğitimi alacak.

* 3 bin 500 çalışana iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilecek.

* 20 bin aileye kız çocuklarını okula göndermesi için eğitim verilecek.

* 20 bin kişi mesleki eğitimde sertifikalandırılacak.

* 12 bin gence staj ve işbaşı desteği sağlanacak.

* 2 bin kadına çocuk ve yaşlı bakımı eğitimi verilecek.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.