1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milli bir eğitim yok
Milli bir  eğitim yok

Milli bir eğitim yok

Eğitim Öğretim yılının başlaması hakkında konuşan Saadet Partisi Konya İl Eğitim Başkanı Yavuz Aydın, “Milli bir öğretmen yetiştirme planlamamız yok. Eğitim-öğretimde önce ahlak ve maneviyat ilkesi hayata geçirilmeli. Karma eğitimden vazgeçilmeli” dedi

A+A-

Saadet Partisi Konya İl Eğitim Başkanı Yavuz Aydın, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının başlaması münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi. Eğitim eğitim öğretim yılının milletçe hepimize hayırlı uğurlu olmasını temennisi ile sözlerine başlayan Aydın, “Eğitim-Öğretim konumuzu beş ana başlıkta değerlendirmemiz lazım. Bir; Eğitim-Öğretimde ana unsur eğitimciler, öğretmenler, öğretim görevlileri. İki; eğitimcilere, öğretmenlere teslim edilen öğrenciler. Üç; kaynaklar, müfredatlar, programlar. Dört; fiziki yapı, okullar, derslikler, donanımlar. Beş; eğitim-Ööretime etki eden diğer unsurlar; internet, televizyon, sosyal medya, gazete, radyo, dergi” dedi. Eğitimciler açısından bakıldığında eğitim fakültelerinde Batı kaynaklı müferdatlarla öğretmen yetiştirildiğini ifade eden Aydın, şöyle konuştu: “Milli bir öğretmen yetiştirme planlamamız yok, mevcut müfredatlarla, öğretmenler istenen başarıyı vermede yetersiz kalıyor.

Heryıl öğretmen ihtiyacımızın çok üzerinde öğretmen adaylarını eğitim fakültelerine yerleştiriyoruz. 1995 yılında 33 olan eğitim fakültesi, 2017 yılında 100’ü geçti. 2016 verilerine göre 438 bin 134 öğretmen adayı atama bekliyor. Eğitim fakülteleri ve diğer Fakültelerde öğretmenlik mesleğini hedefleyen 653 bin 899 öğrenci bulunuyor. Oysaki yıllık ataması yapılan öğretmen sayısı 50 bini geçmemektedir. Öğretmenlerin talihsiz açıklamalarla aşağılanmaları, ücret yetersizlikleri, mesleki saygınlığın ortadan kalkması gibi durumlar Eğitimcide olması gereken hususları ortadan kaldırıyor.Öğretmen- öğrenci, öğretmen-veli, öğretmen- yönetici arasındaki saygınlık güm geçtikçe zayıflamaktadır.”

KARMA EĞİTİM SAKINCALI

2017-2018 eğitim- öğretim yılında 17 milyon 500 bin öğrencinin 60 bin okul 600bin derslikte, 1 milyonu aşkın öğretmenle ders başı yapacağına işaret eden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “7 miyon 200 bin üniversite öğrencisi, 193 üniversitede, 160 bin öğretim görevlisi ile ile ders başı yapacak. Geleceğimizin teminatı olan neslimizin okullarımızda önce ahlak ve maneviyat ilkesi ile yetiştirilmesi gerekmektedir.  Öğrenci-öğretmen, okul ve sınıf ortamında saygı ve sevgiye dayalı iletişim sağlanamamaktadır. Karma eğitimin getirmiş olduğu sakıncalar artarak devam etmektedir. Bu hususlarla ilgili üniversitelerimizin durumu hiç gündeme getirilmemektedir. Kaynaklar- müfredatlar- programlar sürekli batı kaynaklı olduğu için eğitim-öğretimde hep karmaşa yaşanmaktadır. Her bakan ile beraber Milli Eğitimde müfredat ve programlar sil baştan ele alınır, sonuç ortada. Ülkemizde okullaşma oranında ve donanımında mesafeler alınsa da henüz yeterli seviyeye ulaşılamamıştır. İlk, orta ve üniversite 25 milyon öğrencisi olan bir ülkeyiz. Bütçeden buna göre pay ayırmalıyız. Eğitim-öğretime doğrudan ve dolaylı etki eden faktörlerin başında sosyal medya, televizyon, radyo, gazete, dergi, müzik, spor, eğlence organizasyonlarında hesaba katmadan olmaz. Özellikle kontrolü çok zor ve tahribatı yüksek olan sosyal medya, internet kullanımı gençlerimiz arasında çok yaygınlaşmış ve eğitimi doğrudan etkilemektedir.Televizyonların dizilerin ne kadar etkili olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu konuda kavramları ortaya atan mahfillerin ekmeğine yağ sürmekteyiz. İlerici, çağdaş, medeni, asri, değişim gibi.”

FULBRIGTH KOMISYONU KALDIRILMALI

Konu ile ilgili çözüm önerilerini de paylaşan Eğitimci aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Öğretmen yetiştirme hususunu yeniden ele almalı ve millileştirmeliyiz.Yeteri kadar öğretmen adayını seçerek almalıyız. Eğitimcilerimiz heyecan, gayret, azim, sebat ve güzel ahlak sahibi olmalı. Eğitimcilerimizin ücretleri bütün mesleklerin üzerinde tutularak yeniden düzenlenmeli. Eğitim-öğretimde önce ahlak ve maneviyat ilkesi hayata geçirilmeli. Karma eğitimden vazgeçilmeli. Eğitim müfredatlarımız Milli olmalı.

Fulbrigth Komisyonu kaldırılmalı. Evrim teorisi tartışılmadan kaldırılmalı. Okullarımız, dersliklerimiz, eğitim materyalleri yeterli ve kaliteli olmalı. Eğitim teşvikleri fakir ailelerin başarılı çocuklarını kapsayacak hale getirilmeli.”

HÂLİD ŞEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.