1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlim merkezi olacak
İlim merkezi olacak

İlim merkezi olacak

Birçok ilki bünyesinde barındıran, hem eğitime hem tarıma hem de gıdaya farklı bir soluk getirecek olan KGTÜ, Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nu ağırladı

A+A-

Üniversitenin kurucusu, AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk ile üniversite yöneticilerinden bilgi alan Davutoğlu, öğrencilerle de bir araya geldi. Akademisyenlik yıllarındaki anılarını paylaşan Davutoğlu, önemli mesajlar verdi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinden övgüyle bahsetti. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem, Mütevelli Heyet Başkanı Mikdat Çakır, öğretim üyeleri ve kurum yöneticileriyle fikir alışverişinde bulunan Davutoğlu, KGTÜ Stratejik Ar-Ge Merkezindeki laboratuvarları gezdi, öğrencilerle bir araya geldi, deneyimlerini paylaştı.

KONYA İLİM MERKEZİNE DÖNÜŞMELİ

Konya’daki ilk üniversite ziyaretini KGTÜ'ye yaptığını belirten Davutoğlu, öğrencilere bir de amfide ders verdi. Konya’nın sadece Türkiye’de değil, dünyada da ismi anılan önemli bir ilim merkezi haline dönüşmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, Konya’nın birçok açılardan merkezi ve öncü rolü olduğunu vurguladı. Davutoğlu, “Konya devletimizin ilk başkenti, irfanımızın, Türkçemizin merkezi. Bir şekilde Konya’ya uğrayan ya da uğramayan herkes aslen Konyalıdır. Çünkü Konya, büyük harman. Verimli bir toprak. Devlet kuran bir başşehir. Kültür ve maneviyat oluşturan büyük bir irfan merkezi. Bulunduğumuz şehri tanımamız lazım. Konya, sadece tahıl ambarı değil, tarım medeniyetinin de merkezi” dedi. Öğrencilere seslenen Davutoğlu, “Herhangi bir üniversitede okumuyorsunuz. Öğretim üyeleri de herhangi bir üniversitede ders vermiyorlar. İnsanlığın tarımla ilk olarak yerleşik hayata geçtiği ve tarım kültürünün kurulduğu bir başşehirde ders vermek ve o başşehirde bu ilmi yapmak başlı başına bir ayrıcalıktır. Bunun farkında olacağız ve bu kurumla gurur duyacağız. Allah razı olsun Sayın Konuk’un öncülüğünde arkadaşlarımız harekete geçtiler ve bu üniversiteyi kurdular” diye konuştu.

KGTÜ DÜNYA ÇAPINDA İLİM MERKEZİ OLACAK

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İyi bir öğrenci, öğretim üyesinin uykusunu kaçırır. Öyle sorular sorar ki öğretim üyesi araştırmak zorunda kalır. Beni eleştirmeyecek öğrenci bana heyecan vermez. Yeni bir üniversitenin, öğretim üyelerine de öğrencilere de heyecan vermesi lazım. İlk üniversitenin ilk öğrencileri olma özelliğinizi sonuna kadar kullanın.  Kaliteli şekilde yetişirseniz dünyanın her yerinde iş bulursunuz. Şunu diyeceksiniz; ‘ben gıda ve tarım alanında Türkiye’de bir çığır açacağım. Ben bu üniversitenin mezunu olarak bu üniversitede öğretim üyesi olacağım. Bioteknoloji alanında, nanoteknoloji alanında, bio mühendislik alanında, genetik alanda hem Konya havzasının hem de Türkiye’nin en özgün uygulamalarını yapacağım.’ KGTÜ, dünya çapında ilim merkezi olacak. Küçük hedeflerin peşinde koşmayın. Hedeflerinizden biri ‘evrensel anlamda bir aydın olmak’ olmalı. Bütün insanlık birikimine sahip olmalısınız. Kendi kültürümüzün yürüyen öznesi olmalısınız. Meslek sahibi olup aydın olamazsanız, münevver olamazsanız, insanlara ufuk açacak bir düşüncenin, ahlakın, davranış temsilcisi, sözcüsü olamazsanız, dünyayı etkileyemezsiniz. Burada okuyan öğrenciler dünyanın gıda ve tarımına yön verecekler”. Recep Konuk da bir konuşma yaparak, Ahmet Davutoğlu’na ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Programın sonunda Recep Konuk, Ahmet Davutoğlu’na ziyaretinden dolayı günün önemine binaen plaket verdi. Ziyarette Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nin akademisyenleri ve öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.