1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İçme ve kullanma suyu barajı doldu
İçme ve kullanma  suyu barajı doldu

İçme ve kullanma suyu barajı doldu

Türkiye'nin en büyük ikinci sulama projesi olan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yapılan Bağbaşı Barajı'nın, yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı bildirildi.

A+A-

115,5 metre yüksekliğe ve 205 milyon m3 su depolama hacmine sahip olan Bağbaşı Barajı, Konya’ya her anlamıyla hayat taşıyor. Bağbaşı Barajında depolanan sular, 17 km uzunluğundaki Mavi Tünel vasıtasıyla Konya’ya ulaşıyor. Konya musluklarının yüzde 98’inden Bağbaşı Barajından gelen sular akarken, Konya Ovasının sulanması için de Bağbaşı Barajından yıllık 314 milyon m3 su ayrılacak. Mavi Tünel su çıkış yapısının önüne inşası devam eden Mavi Hidroelektrik Santrali de 50,6 MW kurulu güce sahip olacak. Konya’nın içme-kullanma suyunu temin eden, Konya Ovasının sulama suyuna destek veren Bağbaşı Barajının suları ile enerji üretimine de başlandığında, bölge insanına ve ülke ekonomisine sağlanan fayda daha da artacak.

HADİMİ TÜNELİNDE “TAM” SIRASI

İnşası devam eden Afşar Barajında depolanacak olan suları Bağbaşı Barajına aktaracak olan 18 km uzunluğundaki Hadimi Tünelinin 11 bin 380 metrelik kısmını açacak olan Tünel Açma Makinesi (TAM) montajında da sona gelindi. Klasik del patlat yöntemine göre çok daha hızlı ilerleme sağlayacak olan 187 metre uzunluğundaki TAM’ın kesici kısmı tünele giriş yaptı. TAM’ın önümüzdeki günlerde çalışmaya başlaması bekleniyor. 4,40 metre çapındaki Hadimi Tüneli inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 40’a ulaşmış durumda. TAM, tünel inşa sürecini daha da hızlandıracak.

2018 yılının su açısından sıkıntılı bir yıl olduğunu ancak 2019 yılında gerçekleşen yağışların kendilerini mutlu ettiğini söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, “İç Anadolu’da, geçtiğimiz yıl ince hesaplar yaparak suyu kullandık. Bu sene ise yağışlar daha güzel. KOP’un kilit barajı olan Bağbaşı Barajı doldu. Önümüzdeki yıllarda neyle karşı karşıya kalacağımızı ise bilmiyoruz. Bu yüzden güncel yağışlara çok bağımlı kalmamak için birçok tesis inşa ediyoruz. Afşar Barajında depolanacak olan suları Bağbaşı Barajına aktaracak olan Hadimi Tüneli de bunlardan biri. Tünel Açma Makinesinin çalışmaya başlamasıyla, tünel hızla tamamlanacaktır” dedi.Gerçekleştirilen projelerin insan hayatına doğrudan etki ettiğini söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Konya Türkiye tarımı için, su da Konya için son derece önemli. Konya, büyük ve verimli tarım arazilerine sahip ancak Türkiye ortalamasının altında yağış alıyor. KOP aradaki dengeyi kurabilmek için üretilmiş yüzyıllık devasa bir proje. Suyun hayatın ne kadar merkezinde olduğunu iyi biliyor ve ona göre çalışmaya devam ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.