1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkanlardan Bera’ya ziyaret
Başkanlardan Bera’ya ziyaret

Başkanlardan Bera’ya ziyaret

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Bera Holding grup şirketlerinden stratejik üretim potansiyeline haiz MPG Makine A.Ş. ve Kombassan Kağıt A.Ş.’yi ziyaret etti

A+A-

Heyete Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Rıza Alaboyun ev sahipliği yaptı. Ziyaretin ilk durağı Savunma Sanayii’nin Konya’daki önemli ana ve alt yüklenicisi konumundaki MPG Makine A.Ş. oldu. M4K (Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı) projesine dair kısa bir bilgilendirmenin ardından kalifikasyon testlerini başarıyla geçen prototip ve üretim tesisinin ziyaretine geçildi.

M4K, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmesi sonucunda askeri araçların güvenli şekilde kurtarılmasında görev alacaktır. Her türlü arazi ve hava koşullarına uygun 8x8 platformu, bağımsız süspansiyon, patlak gider lastikleri ve uzaktan komutalı silah sistemiyle dikkati çeken kurtarıcı, çekme, kaldırma, eğim, hız, tırmanma ve patlatma gibi çok sayıda testten M4K başarıyla geçti. Saatte 80 kilometre hıza ulaşabilen kurtarıcı araç, yüzde 60 dik ve yüzde 25 yan eğim, bom vinci, yedekte çekme, çeki demiri ile çekme, çekilme, sudan geçme, balistik ve patlatma testlerini tamamladı. Prototip kabulünün ardından ilk parti teslimatın kısa sürede gerçekleşmesi planlanmaktadır.

İkinci durak; 1989 yılında Konya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen Türkiye’nin kağıt ihtiyacının yüzde 15’ini tek başına karşılayan, günlük 310 ton ve yıllık 100 bin ton kâğıt üretimi kapasitesine sahip olan Kombassan Kağıt Matbaa A.Ş. olmuştur. Tesis halen Türkiye’de Selüloz hamurundan kağıt üreten 4 tesisten biri olma özelliğini korumaktadır. 1. hamur her türlü ofset kâğıt, bobin, ebat ve fotokopi kâğıdı tesiste yüksek kaliteyle üretilmektedir. Matbaa üretimi alanında ise; günlük 250.000 tabaka baskı kapasitesine ve yıllık ortalama 20 bin ton karton işleme kapasitesine sahiptir. Defter üretim bölümünde ise; her türlü defter çeşidinin üretimi yapılmakta olup, günlük 30 ton defter ve yıllık ortalama 10 bin ton defter üretim kapasitesi ile çalışılmaktadır.

EMEK VERENLERİ TEBRİK EDİYORUM

Ziyarette konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şunları söyledi: “Konya sanayimizin önemli tesislerinden olan MPG Makina A.Ş. ve Kombassan Kağıt’ta çalışan hemşerilerimizi ziyaret ettik ve idarecilerinden üretim süreçleriyle ilgili bilgi aldık. Her iki sanayi tesisi de bizi gururlandırdı. Tüm emeği geçenleri ve emek verenleri tebrik ediyorum. Konya’mız son dönemde, belediyemiz tarafından hazineye devredilen 1,5 milyon metrekarelik alanda önce ASELSAN Silah Sistemleri A.Ş.’nin kurularak fabrikanın yapımına başlanması, ardından da o bölgenin Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesiyle yeni bir süreci yaşıyor. İnşallah Konya’mız başta savunma sanayi olmak üzere ülkemizin yerli ve milli sanayi hamlesine en yüksek katkıyı sağlayan şehir olacaktır. Bu sürece katkı sağlayan bütün sanayicilerimize, üreticilerimize teşekkür ediyorum.”

2023 HEDEFLERİNE ULAŞACAĞIZ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise; “Organize Sanayilerimiz ülkemizin kalkınmasına ve gelişimine büyük katkı sağlıyor. Konya’mız Türkiye’nin savunma alanındaki atılımına paralel olarak gelişimini sürdürerek bütün imkanlarıyla milletimize ve devletimize hizmet ediyor. Ülkemizin 2023 ve sonrası hedeflerine ulaşmasında önemli bir yapı taşı olan sanayicilerimiz bu ülkenin üreten gücüne güç katarak gelişim noktasında kendilerine düşen görevi yerine getiriyorlar. Bizlerde yerel yönetimler olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu vesileyle misafirperverliklerinden dolayı MPG Makina A. Ş., Kombassan Kağıt A. Ş. yönetimi ve bütün çalışanlarına teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum” dedi. Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun ise; “Belediye Başkanlarımızın 2020 yılındaki ilk organize sanayi ziyaretlerini şirketlerimize yapmış olmalarından dolayı tüm çalışanlarımız adına büyük bir mutluluk duyduk. Bera Holding olarak, ülkemizin üretim ekonomisine, istihdamına, ihracatına önümüzdeki dönemde artan oranda katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

3-2-058.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum