1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarıma yön verecekler
Tarıma yön verecekler

Tarıma yön verecekler

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, tarım ve gıdada üst teknoloji ile üretim yapabilecek uzmanlar ve dünya çapında araştırmalar yapacak akademisyenler yetiştirmeyi hedefliyor

A+A-

Konya’nın ve genelde de Türkiye’nin son 10 yılda dünya ile rekabet edebilmek için geçirmiş olduğu dönüşümün, gelişimin en önemli temsilcilerinden bir olan Konya Şeker’in bu dönüşüm ve gelişimi üst bir aşamaya taşımak için kurduğu Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi eğitime başladı. Tarım ve gıda sektörünü bilim ve teknoloji üretimi ile beslemeyi, her iki sektöre de yeni bir ivme kazandırmayı hedefleyen bu özelliğiyle de açılışı merak ve heyecanla beklenen Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, tarım ve gıda da başta genetik olmak üzere çok geniş bir alanda dünya çapında söz sahibi olacak uzmanlar ve akademisyenler yetiştirecek. 2009 yılında başlayan ve çok sayıda arama konferansı ile projelendirilen ve tarım ile gıdada Türkiye’yi dünyada başat ülke yapmak için araştırma ve geliştirme odaklı kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi bu sene ülkemizde en yüksek puanlı öğrencilerin tercih ettiği ilk 4 üniversite arasında yer aldı. Başarılı öğrenciler tarafından büyük ilgi gören üniversitenin tüm programlarına yerleşen öğrencilerin tamamı ilk 40 bin içine giren başarılı öğrencilerden oluştu. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Türkiye’nin gıda ve tarım alanındaki ilk ihtisas üniversitesi olma özelliği ile dikkat çekiyor ve eğitim dili İngilizce.

TARIM VE GIDA ÜNİVERSİTELERİ İLE İŞBİRLİĞİ

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Genetik ve Islah, Gıda, Metalurji ve Malzeme, Biyomühendislik, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme gibi birçok alanda eğitim ve öğretim yapan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, dünyanın önde gelen üniversiteleri ile de işbirliği yapıyor.  Başta Amerika, Almanya, İngiltere, Japonya gibi ülkelerdeki gıda ve tarım alanında ihtisaslaşmış benzer nitelikte eğitim veren saygın üniversitelerle işbirliği anlaşmaları yapılırken, video konferans yöntemi ile öğrenciler farklı ülkelerin üniversitelerinden akademisyenlerden de eğitim alma imkânına sahip olacak. Öğrenci değişim programları da uygulayacak olan KGTÜ’u bir taraftan da seminer, konferans, makale paylaşımı, laboratuvar tecrübeleri gibi alanlarda yine dünyanın en saygın üniversiteleri ile işbirliği yapacak. Öğrencilerin, gelişmiş laboratuvar ortamlarında araştırmacı kimlikle yetiştirme amacında olan KGTÜ, bilgisayar teknolojileri başta olmak üzere üretim süreçlerindeki otomasyon ve bilişim sistemleri konusunda da öğrencilerini donanımlı şekilde yetiştirirken, 41 üretim tesisinin AR-GE ve ÜR-GE Merkezleri ile üretim süreçlerindeki mühendislik hizmetleri gibi konularda da öğrencilere pratik yapma imkânı sunacak.

HEDEF GIDADA İLK 5'E GİRMEK

Konya Şeker’in hedefinin dünyanın en büyük 5 gıda şirketinden biri olduğunu söyleyen AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Üniversitenin kuruluş amacını özetlerken “Konya Şeker hedefi orta vadede dünyanın en büyük beş gıda şirketinden biri olmak. Bu potansiyel bu topraklarda var. Yani bu toprakların üretim potansiyeli dünyanın en büyük beş gıda şirketinden birini Konya’dan çıkarmaya yeter de artar bile. Ancak bu kuru lafla olacak iş değil. O hedefi hayalden hayata taşımak için birim alandan daha çok üreteceğimiz, ürettiğimizi daha nitelikli işleyeceğimiz teknik, teknoloji ve bilgiye ihtiyacımız var. Bunu yapacak olan üniversitedir. Diplomanızda ya da master belgenizde Wageningen’in, Hohenhaim’in, Michagen Üniversitesinin, Texas AM’in, Bologna Üniversitesinin mührü olanlarla gideriliyor. Sektör ya o kaynaktan yararlanıyor ya da burada verilen diplomaya sahip bir gencimize iki üç sene yatırım yapıyor. Sektörün ihtiyacı olan gençlerimizin hepsini oralara göndermek mümkün değil, ancak oradaki eğitim sistemini burada kurmak pekâlâ mümkündü ve biz de burada kurduk” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.