1. HABERLER

  2. MERHABA ŞEHİR

  3. Efsanelerin adresi Acı Göl
Efsanelerin adresi Acı Göl

Efsanelerin adresi Acı Göl

Karapınarda bulunan ve ismi efsanelerle anılır olan Acı Gölü gidip yerinde inceledik.

A+A-

Acı Göl ile ilgili en büyük efsane ise Akdeniz ile bağlantısının olduğu ve bu nedenle su seviyesinin yılın her dönenimde aynı kalması
Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Sulama Sahası Koruma Alanlarıı çerçevesinde koruma altına aldığı, Karapınar ilçesinin 8 kilometre kadar doğusunda Karapınar-Ereğli yolu üzerinde bulunan Acıgöl, yolu Karapınar’a düşenlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor.
Uzun ekseni bin 750 metre, kısa ekseni ise bin 250 metre olan bir elipsi andıran Acı Göl, burada oluşan volkanik göllerden bir tanesi. Gölün büyük bir volkanik patlama sonucu oluştuğu, derinliğinin ise 300 metreyi geçtiği biliniyor. Ancak Acı Göl’le ilgili ciddi efsaneler de dönüyor. Derinliği bakımından dünyada 3. sırada olduğu belirtilmektedir. Göl, dairevi biçimde olup, yeryüzü ekseninden 70 metre aşağıda olduğu kanıtlanmıştır. Gölün çevresi dik yamaçlarla ve volkanik küllerle kaplıdır. Acı Göl, ismini suyundan almıştır, suyu çok acıdır. Nedeni ise içinde bulundurduğu sülfatlı tuzlardır. Bu nedenle gölde mikrobiyolojik canlılar yaşamamaktadır. Suyun içindeki minarelerden dolayı insan vücudundaki kaşıntı, sivilce, yara ve benzeri rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.
Gölün diğer bir özelliği ise Karapınar’ın kurak yapısına rağmen su seviyesinin yılın dört mevsiminde de aynı kalmasıdır. Bu konu ile ilgili Acı Göl’ün yeraltı kanalları ile Akdeniz’le bağlantısı olduğu rivayet edilmektedir. Karapınar steplerinde çöl havasından bunalmış yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri de Acı Göl’dür.
HABER MERKEZİ
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.