Zeytin Yağında Üretici Fiyatları Artışı Sürüyor

Zeytin Yağında Üretici Fiyatları Artışı Sürüyor

Zeytinde hasadın devam ettiği İzmir Ödemiş’te üretici fiyatları geçen yıla göre artış gösterdi. Geçen yıl 0,3 asit yağda TARİŞ’in üreticiye verdiği baş fiyatın 9 lira 90 kuruş olduğunu ifade eden TARİ...

Zeytinde hasadın devam ettiği İzmir Ödemiş’te üretici fiyatları geçen yıla göre artış gösterdi. Geçen yıl 0,3 asit yağda TARİŞ’in üreticiye verdiği baş fiyatın 9 lira 90 kuruş olduğunu ifade eden TARİŞ Ödemiş Zeytinyağı Kooperatifi Müdürü Süleyman Temel, bu yıl 0,3 asit yağda baş fiyatın 17 lira olduğunu belirterek, zeytin yağında üretici fiyatlarının geçen yıla göre yükselişte olduğunu söyledi.

TARİŞ dışında genel olarak piyasadaki fiyatın 14 lira 25 kuruş civarında olduğunu söyleyen TARİŞ Ödemiş Zeytinyağı Kooperatifi Müdürü Süleyman Temel, TARİŞ’e ürün vermek isteyen üreticilerin 20 Kasım’a dek rekolte beyanlarını Ortaköy yolundaki TARİŞ Ödemiş Zeytinyağı Kooperatifi’ne ulaştırmaları gerektiğini vurguladı. Zeytin yağında sezonun geçen yıla göre yüksek fiyatlarla seyrettiğini kaydeden Temel, “Geçen yıl 0,3 asit zeytin yağında TARİŞ’in belirlediği başfiyat 9,90 lira idi. Bu yıl TARİŞ üreticilerimize destek vererek başfiyatı 17 lira olarak belirlemiştir. Bu sezon TARİŞ’te üretici başfiyatları yükselmiştir. 0,5 asit yağın litre fiyatı 16,5 lira, 0,8 asit yağın litre fiyatı 16 lira. 1 asit yağın litre fiyatı 14,5 lira, 1,5 asit yağın litre fiyatı 13,5 lira başfiyatla alınmaktadır. Piyasada da tüccarlar tarafından yapılan alımlara baktığımızda zeytin yağının ortalama 14 lira 25 kuruş fiyatla işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Geçen yıl da yine 12 liradan işlem görüyordu. Zeytin yağındaki fiyat artışı bu yıl da devam ediyor. Tabi bunun tüketiciye yansıması da olacaktır” dedi.

“ÖDEMİŞ TARİŞ, SEZONU AÇTI”

TARİŞ’e ürün teslim edecek kooperatif ortaklarına da çağrıda bulunan Temel, “Sezonumuz yavaş yavaş hızlanıyor. Ekim ayının son 10 gününden itibaren Ortaköy yolundaki fabrikamızda sıkımlara başladık. Kooperatifimize ürün teslim edecek ortaklarımızın 20 Kasım’a kadar rekolte bildirimlerini bize ulaştırmaları gerekiyor. Üreticilerimize bu konuda çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca kooperatif ortağı olmayan üreticilerimizin yağlarını da kooperatifimize ait fabrikada sıkılmak kaydıyla alabiliyoruz. Üreticilerimiz sıkım için ürünlerini tesisimize getirebilirler” diye konuştu.

“MİKTARDAN ÇOK KALİTE ÖNEMLİ”

Zeytin yağında miktardan ziyade kaliteye önem verilmesi gerektiğini kaydeden Temel, bölgede Bozdağlar ile Aydın Dağları eteklerinden ovaya uzanan köy ve beldelerde hasadın sürdüğünü ve üreticilere soğuk sıkım önerdiklerini ifade etti. Piyasadaki karışım yağlara karşı tüketicileri uyaran Temel, üretici fiyatlarının da altına satılan karışım yağların halk sağlığını tehdit ettiğini, vatandaşların bu yağları kesinlikle kullanmamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.