Yozgat’ta Organ Bağışı Sayısı Arttı

Yozgat’ta Organ Bağışı Sayısı Arttı

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. İsmail Kurca, Yozgat’ta organ bağışının geçen yıla göre bu yıl iki katına çıktığını söyledi.Dünyada organ bağışı bekleyen insan sayısının her geçen...

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. İsmail Kurca, Yozgat’ta organ bağışının geçen yıla göre bu yıl iki katına çıktığını söyledi.

Dünyada organ bağışı bekleyen insan sayısının her geçen gün arttığını, ülkemizde de aynı oranda artmakta olduğunu ifade eden Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. İsmail Kurca, “Organ bağışının önemli olduğunu hatırlatmak bakımından Sağlık Bakanlığımızın 3-9 Kasım arasında organ bağış haftası olarak insanlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmak için bu hafta etkinliklerle kutlanmaktadır” dedi.

Yozgat genelinde geçen yıla oranla şu anki organını bağışlamış olan insan sayısının yaklaşık iki katına çıktığını ifade eden Kurca, “Geçen yıl 220 kişi organ bağışında bulunurken bu yıl 2015 yılında 540 kişiye ulaştı. Organını bağışlama konusunda Sağlık Bakanlığımızın yapmış olduğu etkinliklerle günden güne Türkiye genelinde de bu sayı artmakta ve Türkiye genelindeki organ bağışında bulunan insan sayımız 155 bine ulaşmış durumdadır. Türkiye genelinde 28 bin kişi organ bağışı beklemekte bunların 22 bini böbrek, 2 bin 200’ü karaciğer, 600’ü kalp, 260’ı pankreas, 50’si akciğer, 5’i ince bağırsak ve 4’ü de kalp kapakçığı beklemektedir. Bunların en çoğunu da kornea oluşturmakta 3 bine yakında kornea nakli bekleyen insanımız mevcut. Özel ve devlet hastanesi fark etmeden tüm organ nakli masrafı devletimiz tarafından karşılanmaktadır” diye konuştu.

3-9 Kasım tarihleri arasında organ bağış haftası olduğunu vurgulayan Kurca, “Hafta münasebetiyle hastanelerimizde stantlar açıp insanlarımızı bilinçlendirmek broşürlerle bilgi vermekteyiz. Personelimize de eğitim veriyoruz. Tüm insanlarımıza organ bağışının ne kadar önemli olduğunu vurguluyoruz. Belki gelecekte bizimde organa ihtiyacımız olduğu zaman bir organ bağış hastası olabiliriz” ifadelerini kullandı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.