Yozgat’ta Adresi Yanlış Yazılan Yaşlı Kadına 480 Tl Ceza Kesildi

Yozgat’ta Adresi Yanlış Yazılan Yaşlı Kadına 480 Tl Ceza Kesildi

Yozgat’ta ikamet bildiriminde bulunmayan yalnız yaşayan 72 yaşındaki Mevlüde Mutlusoy’a 480 TL para cezası yazıldı.Yozgat Merkez Karatepe Mahallesindeki oturduğu evin yıkılıp yeniden yapılması için mü...

Yozgat’ta ikamet bildiriminde bulunmayan yalnız yaşayan 72 yaşındaki Mevlüde Mutlusoy’a 480 TL para cezası yazıldı.

Yozgat Merkez Karatepe Mahallesindeki oturduğu evin yıkılıp yeniden yapılması için müteahhide verilmiş olmasından dolayı kiraya taşınan Mevlüde Mutlusoy bir yakının yardımıyla Yozgat Nüfus Müdürlüğüne müracaatta bulundu. Nüfus cüzdanından sorgulama yapan memurlar bildirilen adreste oturmadığını ve adres bildiriminde bulunulmadığından dolayı yaşlı kadına 480 TL para cezası uygulandı. Yaşlı kadın 23 yıldır aynı adreste yaşadığını belirterek, “23 Yıldır aynı adreste oturuyorum. Tüm komşularım buna şahit, aynı zamanda faturalarım bu adrese geliyor. Nasıl oluyor da ikametgahım başka adreste çıkıyor” diye itiraz etti. İtirazlara rağmen ceza yazılmasın tepki gösteren Mutlusoy, “23 yıldır aynı adreste ikamet etmeme rağmen adresim yanlış çıkıyor diye ceza yazıldı. Ben başka bir yede ikamet etmedim. Yazılırken benim adresimi başka yere yazmışlar. Ben belirtilen adreste hiç bulunmadım. 23 yıldır aynı adresteyim. O derse de benim ismim nasıl yazılmış anlamış değilim. İkamete dayalı adres sayımında görevliler yanlış yazmış. Ben de bugüne kadar hiçbir şekilde adres konusunda yazlı bir belgeye ihtiyaç duymamıştım. Taşınınca bu iş başıma geldi. Elektrik, su faturalarım bu adrese geliyordu, buna rağmen bana ceza yazıldı, ben mağdur oldum, sesimi de kimseye duyuramıyorum” dedi.

Nufus Müdürlüğü Yetkilileri ise 2007 yılında ikamete dayalı adres kayıt sisteminin devreye girdini belirterek, “O zaman görevliler bütün evleri tek tek dolaşıp binada ikamet edenler tek tek yazıldı. Mevlüde Mutlusoy ise o dönemde başka bir adreste gözükmektedir. Ancak daha sonra o adrese bir başka kişi taşınmış ve orda kendisinin oturduğu ispat eden faturaları getirmiş dolayısıyla Mevlüde Mustlusoy’un adresi kapatılmıştır. 20 gün içerisinde de adres değişikliği bildirimi yapılmadığından dolayı 5490 sayılı kanunun 68’inci maddesi gereğince ceza uygulaması yapılmıştır. Bu cezanın iptali müdürlüğümüz tarafından mümkün değildir. Sulh Ceza Mahkemesine itiraz yapılması gerekmektedir. Mahkeme kararına göre ceza iptal edilir ya da para cezası uygulanır” ifadelerini kullandı.

İkamet değişikliklerinde adres bildirimlerinin 20 gün içerisinde yapılması gerektiğini vurgulayan Nüfus Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşın mağdur olmaması için adres değişikliklerini bildirmeleri gerektiğini söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.