Müzdelife Yılmaz

Müzdelife Yılmaz

Yitirmeden önce

 

İnsanın yaşanmış ve yaşanmamışlıklarını en çok gözleri ele verir farkında olmadan. İnsan ne gizliyor ve ne yaşamış ise her daim kalbinde taşır bir yük gibi… Bir gün ansızın karşılaşır kişi kendisiyle, bir aynaya bakarken veya bir otobüsün camına değen suretinde bulur benliğini. Gördüğü manzarası karşısında hayrete düşer ve sorgulamaya başlar Ben Kimim?

Sahi kimsin sen?

Umudu yüreğinde taşıyan mısın?

Gözlerini hüzne mesken eden mi?

Hayatın sunduğu güzellikler yaşayan mısın yoksa hayatın zorlukları karşısında yenilgiyi kabul eden mi?

Söylesene kimsin sen?

Her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır ayetine sımsıkı sarılan mısın yoksa zorlukların bir sarmaşık gibi uzadığına inananlardan mı?

Allah, her türlü nimet ve güzelliği bir düzen içerisinde bahşetmiştir insanlığa. Hayatın bazı dönemlerinde elbette ayağımıza taş değecek, tökezleyeceğiz. Elimizden kalbimize kadar dermanımızın kalmayacağı , her şeyden ve herkesten gitmek isteğimiz zamanlar oluyor. Yenilgiyi kabul ediyoruz kimi noktada. Hala açık olan kapları görmemekte ısrar ederken kapanan kapılara takılıp pes ediyoruz. Ancak insan, tüm bunlara rağmen henüz kendini kaybetmeden, hayat yolcuğunu tamamlamadan toparlanıp yürümeli yolunda. Yıpranmanın, hem ruhen hem de bedenen harcayacağını unutmamalı. Kaybetmenin, yenilmenin gölgesinde durmayı dahi yakıştırmamalı insan kendisine… Hayat bir noktada yener seni ya da insanlar ya da nesneler. Her ne olursa olsun yeniden kalkmanın da her zaman mümkün ve kapanan bir kapı ardından açılacak olan kapının da var olduğu gerçeği ümidini yitir (il) memeli. Hüzünler taşısın kalpler umut da… Hayra da yorulsun sıkıntılar şerre de… Kaybetmenin adı olmasın yenilgi Yeniden başlamanın ve kim olmanın sorusuna verilen cevabın başlangıcı olsun… Yitirmeden Önce içindeki her sıkıntının geçeceği inancını kendi içinde gör… Yoksa bir ayna bir otobüs camı çok geç olabilir…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum