Yiğit: “1 Kasım Seçimleri Siyasi Tarihe Kaydedilmiştir”

Yiğit: “1 Kasım Seçimleri Siyasi Tarihe Kaydedilmiştir”

Eğitim-Bir-Sen Aydın Şube Başkanı ve Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit, “1 Kasım Pazar günü gerçekleşen 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi, süreci ve sonuçlarıyla milletimizin yüksek fera...

Eğitim-Bir-Sen Aydın Şube Başkanı ve Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit, “1 Kasım Pazar günü gerçekleşen 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi, süreci ve sonuçlarıyla milletimizin yüksek feraseti ve basiretini bir kez daha tescillediği bir zemin olarak siyasi tarihe kaydedilmiştir” dedi.

1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendiren İsmail Yiğit, “Milletimiz, 1 Kasım seçimiyle; 7 Haziran’da gerçekleştirilen 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarından ders çıkararak, seçenek ve çözüm üretme mevziisi olarak görülmesi gereken siyaset kurumunun değersizleştirilmesine, milletin ve devletin iç ve dış aktörlerce vesayet çemberine alınmasına, milli iradenin berhava edilmesine izin vermemiş, izin vermeyeceğini ilan etmiştir. 1 Kasım seçim sonuçları, sonuçlara sevinen ve üzülenler kendi değerlendirmelerini ve bu değerlendirmelere dayalı karar ve uygulamalarını siyasetin kendi kuralları içerisinde hayata geçirecektir. Bu noktada, her siyasi parti kendi iç dinamikleri ile birlikte milletin seçim sonucuyla verdiği mesajı da dikkate almak, yarına dair siyaset stratejisini, siyasi söylem ve eylemlerini, merkezinde millet ve iradesinin olduğu bir kurguyla belirlemek sorumluluğuyla hareket etmelidir. Seçim süreçlerinde ‘seçmen’ sıfatıyla farklı siyasi partilere ve eğilimlere destek vermek, demokrasinin gereği ve vazgeçilmezi olan ‘tercih özgürlüğü’ kapsamında olup ‘ayrışma, kutuplaşma, kamplaşma’ değil, bireylerin ‘farklı siyasi partilerde uzlaşma’ tavrıdır. Bu noktada, seçim sürecinde ‘seçmen’ sıfatı üzerinden farklı tercihlerde bulunmak demokratik seçme hakkının gereğidir ve saygıya muteberdir. Seçim sonuçlarıyla oluşan ‘millet iradesine ve oluşacak tek partili hükümet idaresine saygı göstermekte’, demokratik olgunluğun, demokrasi kültürünün gereğidir. 1 Kasım Pazar günü ‘seçmen’ sıfatıyla farklı tercihlerde bulunma hakkımızı kullandık. Bugünden itibaren ‘millet’ sıfatımızla, ‘bir olmak’, ‘iri olmak’, ‘diri olmak’ duruşuyla farklı tercihlerimize gözümüzü kapatıp fikri zenginliklerimizle birbirimize gönlümüzü açıp, yakıtı Çanakkale Ruhu olan kardeşlik gemimiz Türkiye’nin değişmez rotası ‘Yeniden Büyük Türkiye’ yolculuğumuzu huzur içinde, refah içinde, barış ve kardeşlik iklimiyle sürdürmek için payımıza düşen sorumlulukları yerine getirmeye başlamalıyız. Bu yolculuğun varış limanı; bütün dünya mazlumları için merhameti kuşanan ‘Yeni Türkiye’, dünyanın bütün zalimlerine isyanı haykıran ‘Güçlü Türkiye’, bütün insanlık için adalet, barış, huzur ve adil paylaşıma dayalı kalkınma ve refah getirecek olan ‘Beşten Büyük Dünya’ olmalıdır” diye konuştu.

“26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, milletin Meclisi’nin dört partiden oluştuğu, icraatıyla milletin beklentilerini karşılama sorumluluğunu üstlenecek hükümetin ise tek partiden oluşacağı bir siyasi fotoğrafı ortaya koymuştur” diyen Yiğit, şöyle konuştu: “Şüphesiz ki, bu sonuç, nedenler ve niçinler üzerinden tartışılacaktır. Ancak, Memur-Sen olarak, milletimizin, iradesiyle ürettiği bu sonuçla birlikte ortaya çıkan etkilere ve beklentilere yönelik bazı ön hatırlatmaları ve gözlemleri ifade etmek milletimizin ve kamu görevlilerinin sendikal zemindeki yetkili sivil toplum örgütü olmamızın yüklediği bir sorumluluktur. Bu noktada, Bugünden itibaren, milletin iktidara taşıdığı siyasi partiye ve siyasi liderlere, milletin muhalefet sorumluluğu yüklediği siyasi partilere ve siyasi aktörlere düşen; terörle, vesayetle, devleti kendi mülküne çevirmekle iştigal edenler istisna olmak üzere herkesi kucaklamak, herkesle kucaklaşmak; kamu görevlilerinin emeğini daha değerli kılma, ekmeğini daha da artırma çabasını kuşanmaktır. Cuma Namazı için izin süresinin artırılması, sözleşmeli ve 4/C’lilerin kadroya geçişi, ek gösterge adaletsizliklerinin düzeltilmesi, silahlı kuvvetler ve emniyet bünyesindeki sivil memurların mağduriyetlerinin giderilmesi başta olmak üzere 3. Dönem Toplu Sözleşme’nin içeriğinde yer alan çalışma konularındaki uzlaşmayı kazananıma dönüştürmektir. Demokratik hukuk devleti noktasında sırtımızda kambur olan kamu görevlilerine yönelik grev ve siyaset yasaklarını sona erdirmektir. Yeniden Büyük Türkiye’nin yol haritası olacak Yeni Anayasa için ter akıtmak, uzlaşma oluşturmaktır. Türkiye’nin dünya devler liginde olmasını sağlayacak ekonomik büyümeyi gerçekleştirmektir. Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürmek, terör batağına çekilmek istenen gençlere yeni ufuklar göstererek, yeni umutlar vererek milletine ve devletine hizmet yoluna davet etmektir. Türkiye’yi çözümlerle buluşturmak, buzdolabına konan Çözüm Sürecini, doğru muhataplarla beklenen sonuca ulaştırmaktır. Suriye’deki vahşeti, Mısır’daki cinneti bitirecek ulusalüstü diplomasi ataklarını başlatmaktır. Filistin’i zulümden, Mescid-i Aksa’yı işgalden kurtaracak uluslararası aklı ve insani ahlakı oluşturmaktır. Bu düşüncelerle, Memur-Sen olarak, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonucunda millet iradesiyle oluşan TBMM’nin ve kurulacak hükümetin, 1 Kasım seçiminde milletimizin; istiklaline el sürdürmemek, istikrarı sürdürmek, istikbali olarak gördüğü ‘Yeniden Büyük Türkiye’ yolculuğunu sürdürmek kararı doğrultusundaki icraatına, ‘Yeniden Büyük Türkiye’ ve ‘Adil Dünya’ inşası hedefi doğrultusunda her türlü katkıyı vereceğimizi milletimize, medeniyet havzamızdaki kardeşlerimize, dünya mazlum ve mahzunlarına saygı ve hürmetle arz ederiz”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.