YGS’de Öğrencilerin “DİKKAT” Etmesi Gerekenler

Sınavlarda öğrencilerin karşılaştıkları en büyük problemin “DİKKAT” olduğunu düşünüyorum. Çünkü birçok öğrenci sınavının kötü gitmesinin nedenini “Dikkatsizliğinden ya da dikkatini toplayamamasından” kaymaklandığını ifade etmektedir.

Dikkat, insanın üzerinde çalıştığı konu üzerinde yoğunlaşmasıdır. Dikkat, kişinin yaptığı işe kendisini vermesidir. İnsanlarda dikkat süresi yaklaşık yirmi otuz dakikadır.

Öğrenciler iki üç saatlik sınavlarda dikkatlerini kesintisiz olarak sürdürmesi imkânsızdır. Bunun için sınavlardaki zihin yorgunluğuna karşı uyanık olmak gerekir. Öğrencilerin zihinsel yorgunluklarına bağlı olarak onlarda dikkat dağınıklığı olur. Sınav anında yapılması gerekenleri bilmeleri, onların daha başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Sınavlarda Dikkatin Dağıldığı Nasıl Hissedilir?

Aynı soru iki üç defa okunuyorsa, test çözme hızında belirgin bir yavaşlama varsa, diğer öğrencilerin hareketleri dikkat çekiyorsa, soruları anlamakta zorluk çekiliyorsa, baş ağrımaya başlıyorsa, gözetmenlerin hareketleri dikkat çekmeye başlıyorsa, içiniz daralmaya ve sıcaklık basmaya başlıyorsa, gözler sık sık ovalanıyorsa, kalem ve silgi sık sık düşüyorsa, kalemin arkası ısırılmaya başlanıyorsa, nefes alıp vermede düzensizlik gibi belirtiler, kişinin zihninin yorulduğunu ve dikkatinin dağıldığını gösterir.

Öğrenciler Dikkat Dağınıklığı için Neler Yapmalı?

Öncelikle dikkati dağıtan nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Duygu yoğunluğu dediğimiz kaygı, sevinç, üzüntüleri sınav anında düşünmek yerine bunlar sınav sonrasına bırakılmalıdır.

 Hem zamanı hem de zihni yoracak sorularla uğraşmaktan kaçınılmalı. Saate sık sık bakarak dikkatin dağılmasına müsaade etmemeli, saate bölümler arasında bakılmalı. Bu, zihni ve süreyi daha iyi kullanmayı sağlar.

Yüzeysel nefes almaya bağlı olarak nefes alma egzersizi, göz yorgunluklarına karşı da göz egzersizleri yapılarak dikkat dağınıklığının önüne geçilmeli.

Sınavda bedenin devamlı olarak aynı şekilde durması vücut ağrıları oluşturabilir. Dikkati dağıtacak vücut ağrılarının önüne geçmek için bölüm aralarında diğer adayları rahatsız etmeyecek şekilde vücut hareket ettirilmeli. Bu durumlarda teste on beş-yirmi saniye ara verilmelidir. Kalem sıranın üstüne konarak gözler kapatılmalı ve şakaklara hafifçe masajlar yapılmalıdır. Bunların dışında; bölümler arasında bir-iki dakika dinlenme araları verilmelidir. Bunu zaman kaybı olarak değil de dikkati toplama zamanı olarak görmelidir.

Öğrenciler Sınav Anında Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Sınava tüm ihtiyaçlarınızı karşılamış olarak giriniz.

2. Size verilecek optik formun adınıza düzenlenip düzenlenmediğine dikkat ediniz.

3. Soru kitapçığını elinize aldığınız zaman yapacağınız ilk şeyin optik forma kitapçık türünü işaretlemek olduğunu unutmayınız.

4. Motivasyonunuz için sınava en iyi bildiğiniz sorulardan başlayınız.

5. Sınava başladığınızda kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz. Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini unutmayınız. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapınız.

6. Testlerdeki soruları sırayla çözünüz. Önce en iyi bildiğiniz soruları, sonra doğruluğundan emin olmadığınız soruları çözünüz.

7. Soru köklerindeki “olamaz, değildir...” gibi ifadelere dikkat ediniz.

8. Bilmediğiniz konulardan da sorular çıkabileceğini unutmayınız. Bunun için kaygılanmayınız.

9. Yapamadığınız soruları başına bir işaret koyarak geçiniz, zamanınız kalırsa tekrar yapmaya çalışınız.

10. Dört yanlış bir doğruyu götüreceği için kesinlikle bilmediğiniz soruları cevaplamaya çalışmayınız ve atmayınız.

11. Sınavlarda soruların cevaplarını kafadan atacaksanız soru seçeneklerini iki şıkka indirmeden bunu yapmayınız.

12. Optik forma kodlamaları soru başına değil de belirli aralıklarla ya da bölüm sonlarında yapmaya çalışınız.

13. Her soruya bir dakika verildiği için çözemediğiniz sorularla inatlaşarak zaman kaybetmeyiniz.

14. Her bölümdeki zor sorularla kolay sorular arasında puan farkı olmadığını bilerek zor soruya harcayacağınız zamanı, kolay sorulardan daha fazla çözerek değerlendiriniz.

15. Her bölümün kendi içindeki sorusuna eşit puan verileceği için zamanınızı çalacak sorularla uğraşmaktan kaçınınız.

16. Doğru seçeneği bulduğunuzu zannettiğiniz soruların diğer seçeneklerini okumayı ihmal etmeyiniz.

17. Sorulara odaklanmaya bağlı olarak başınız ağrırsa şakaklarınıza küçük masajlar yapınız.

18. Bölün sonlarında kendinize bir iki dakika dinlenme araları veriniz. Bunu zaman kaybı olarak algılamayınız.

19. Cevap kâğıdı optik okuyucu tarafından okunacağı için gereksiz işaretlerden kaçınınız.

20. Sınav süresini sonuna kadar kullanmaya çalışınız.

21. Sınavda cevap anahtarınızı başkaları tarafından görülmeyecek şekilde saklayınız. İkili ya da toplu kopya yapılıp yapılmadığını anlamak için yanlış cevap taraması yapılacağını unutmayınız.

22. Kaydırmanın olup olmadığına dikkat ediniz. Bunun için ya hepsini birden ya da belirli aralıklarla kontrol ederek yapınız.

23. Cevaplamalarınız bittikten sonra cevap anahtarınızı kontrol etmeden teslim etmeyiniz.

24. Evraklarınızı salon görevlisine teslim ederken eksiğinizin olup olmadığına ve kitapçık türünün doğru işaretlenip işaretlenmediğine tekrar bakınız.

YGS’ye Girecek Tüm Öğrencilerimize Şimdiden Başarılar Dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.