Yeni Dünya Vakfı Gümüşhane Temsilciliği Açıldı

Yeni Dünya Vakfı Gümüşhane Temsilciliği Açıldı

Yeni Dünya Vakfı Gümüşhane temsilciliği düzenlenen törenle hizmete açıldı.Belediye Başkanlığı binasının 5.katında ki açılış törenine Vali Yücel Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye...

Yeni Dünya Vakfı Gümüşhane temsilciliği düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Belediye Başkanlığı binasının 5.katında ki açılış törenine Vali Yücel Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, Vakıf yöneticileri, GTSO Başkanı İsmail Akçay, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

“VAKIFLAR SADECE İNSANA DEĞİL, YARATANDAN ÖTÜRÜ YARATILANA HİZMETKAR OLMAKTIR”

Burada yaptığı konuşmada vakıf medeniyetinin Türk İslam tarihinin dünyaya en güzel hediyelerinden birisi olduğunu belirten Vali Yücel Yavuz, “Türkiye’de şuanda resmi olarak tescillenmiş 5 bine yakın vakıf var. Ama Osmanlı’da 50 bine yakın vakıf vardı. Toplumu ayakta tutan bu medeniyetti. Kurulan bu vakıflar sadece insana değil, yaratandan ötürü yaratılana yönelik hizmetkar olmak için vakfedilmektedir. Hem toplumun kalkınması, hem de insanların ve yaşamın daha yaşanabilir hale gelmesi için yapılan faaliyetlerin diğer adıdır vakıf” dedi.

Görev yaptığı 1,5 yıl içerisinde Gümüşhane’de yenilik ve güzelliklere şahit olduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Gümüşhane, Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi’nin manevi ikliminde ve her daim tarihi boyunca vatanına, milletine, dinine, diyanetine, maneviyatına her zaman sahip çıkmış bir şehrimizdir. İnşallah bu başlangıçlar çok güzel hizmetlere vesile olacaktır. Biz kamu idaresi olarak bu tür oluşumlara her zaman destek verdik. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlı hizmetlere vesile olacaktır” diye konuştu.

Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu ise geçmişte ecdadın büyük bir medeniyet inşa ettiğini belirterek, bu medeniyetin de vakıf medeniyeti olduğunu söyledi.

“DÜNYADA VE AHİRETTE SAADETE ERİŞMENİN YOLU İNSANLARA HİZMET ETMEKTEN GEÇİYOR”

Vakıf medeniyetinin temelinde bütün canlılara yardımcı olmak ve Allah’ın rızasını kazanmak hedefi olduğunu dile getiren Göksu, “Bunu da besleyen bizim temel değerlerimizdir. Dünyada ve ahirette saadete erişmenin yolu insanlara hizmet etmekten geçiyor. Ecdadımız vakıf medeniyeti ile devletin yapması gereken birçok hizmeti vakıflar maharetiyle hizmete geçirmiştir. Vakıf gönül dünyasıyla hayatı kucaklamaktır. Vakıf insanı öncelikle muhabbet fedaisi olacaktır. Sevmeden bu işler olmaz. Vakıf insanı fedakar olacak, dürüst olacak, çalışkan olacak, disiplinli olacak ve en önemlisi veren el olacak. Devletin yaşamasının temel ilkesi insanı yaşatmaktır. Dünyada kalıcı olmanın, hayırla yad edilmenin, ismini yaşatmanın en güzel yolu vakıf hizmetlerine gönül vermek, el vermek, emek vermek, gayret etmek ve burada koşmaktır. Vakıf imkanı olanla ihtiyaç sahibi arasında bir köprü olmaktır” diye konuştu.

“NE KADAR YATIRIM YAPARSAK YAPALIM İNSAN MERKEZLİ YATIRIMLAR YAPMADIKÇA BİR ÖNEMİ YOK”

Yeni Dünya Vakfı’nın 1996 yılında İstanbul’da, “Yeni bir dünya için çalışıyoruz” sloganı ile kurulduğunu dile getiren Göksu, “Öyle bir dünya ki zulmün, haksızlığın bittiği, dünyanın 5’ten büyük olduğunu gösterecek bir dünyayı kurmak üzere yola çıktık. Bugün yeryüzünde, özellikle İslam coğrafyasında zulüm, haksızlıklar, ölümler, gözyaşları almış başını gidiyor. Ülkemizde de gençlik bazında yapılması gereken çok büyük şeyler var. Biz ne kadar yatırım yaparsak yapalım insan merkezli yatırımlar yapmadıkça onların da çok önemli olmadığını görüyoruz. Doğrudan insan merkezli yatırımların doğrudan vakıflar maharetiyle olduğunu düşünerek biz yıllar önce bu vakfı hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİMİZ KENDİNİ TEST VE TOST ARASINDA KAYBETMESİN”

Vakıf olarak gençlere yönelik faaliyetler sürdürdüklerini kaydeden Göksu, şöyle konuştu: “Biz istiyoruz ki gençlerimiz toplumun derdini dert edinsin, aidiyet duygusu olsun, başkasının mutluluğu ile mutlu olsun, kendini test ve tost arasında kaybetmesin. Eğer toplumun derdini dert edinirseniz Allah sizin dertlerinizi unutturuyor. Derdimiz toplumun derdidir”

Gümüşhane Belediye Başkanı ve Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi Ercan Çimen de konuşmasına misafirlerine “Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi’nin memleketine hoş geldiniz” diyerek seslendi. Yeni bir dünya için hep birlikte çalıştıklarını dile getiren Çimen, Hz. İbrahim’in ateşte su taşıyan karınca misali çalışacaklarını söyledi.

Yeni Dünya Vakfı Gümüşhane Temsilcisi ve Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem de konuşmasında öilli ve manevi değerlerine bağlı, bilgili, kültürlü, ahlaklı ve yeniliklere açık bir nesil yetiştirmenin gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

İstanbul ve Ankara’dan çok sayıda Vakıf temsilcisinin katıldığı tören İl Müftüsü Ercan Aksu’nun yaptırdığı duanın ardından kurdelasının kesilmesiyle son buldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.