Yarı Yıl Tatiline Bilim Damgası

Yarı Yıl Tatiline Bilim Damgası

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) sömestr faaliyetleri öğrencilerden büyük ilgi görüyor.Bursa’da 8-12 yaş arasındaki çocuklar için her gün farklı bir içerikle düzenlenen atölyeler keyifli anl...

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) sömestr faaliyetleri öğrencilerden büyük ilgi görüyor.

Bursa’da 8-12 yaş arasındaki çocuklar için her gün farklı bir içerikle düzenlenen atölyeler keyifli anlara sahne oluyor. Bu hafta yapılan ‘Makro Canlılardan Mikro Canlılara’ adlı faaliyete katılan 25 öğrenci, su altı dünyasını inceledi. Su Ürünleri Mühendisi Yiğit Uzunlar’ın eşlik ettiği eğitim sonrası öğrenciler hayatları boyunca görebilecekleri en küçük hamsi balığını, Artemia Salina canlısını ve birçok balık türünü mikroskop altında inceledi. Bir diğer faaliyet de softa tuzu ve altın kristal yağmuru yapma günüydü. 28 öğrencinin katıldığı atölye çocukların kimya alanında yeni bilgiler öğrenmelerini sağladı. Öğrenciler, periyodik tablonun geçmişten bugüne değişimini, üzerindeki sembollerin anlamını öğrendi. Ayrıca asit ve bazları turnusol kağıdıyla tayin edip yemek tuzu sentezi yaptı. Son deneyde ise iki renksiz sıvı karıştırılarak çökelme ve kristallendirme işlemleri gerçekleştirilerek altın rengi kristaller elde ettiler.

Yenebilir gezegenlerden vücudumuzdaki parçalara kadar bilime dair birçok konuda uygulamalı çalışmalar çocukların ilgisini çekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.