Yabancı öğrencilerin değişim programı hakkı kaldırıldı

Yabancı öğrencilerin değişim programı hakkı kaldırıldı

Türkiye bursları kapsamında eğitim için Türkiye'ye gelen yabancı öğrencilere, örgün olan Türk öğrencileriyle beraber verilen üniversite değişim...

Türkiye bursları kapsamında eğitim için Türkiye'ye gelen yabancı öğrencilere, örgün olan Türk öğrencileriyle beraber verilen üniversite değişim programları hakkı kaldırıldı.

Üniversiteler arası anlaşmalarıyla en az bir dönem ve en fazla iki dönem okumak için Türkiye dışındaki anlaşmalı üniversitelere öğrenci gönderiliyor. Türkiye'de okuyan örgün öğrenciler, sınıf not ortalaması ve yabancı dil notu ile birlikle yarışıp kazanarak Erasmus+, Mevlana gibi diğer değişim programlarına katılıyorlardı. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türkiye'de okuyan yabancı öğrencilere artık bu hakkın tanımayacağını duyurdu.

YTB tarafından öğrencilere gönderilen bildirimde, değişim programlarının yabancı öğrencilerin eğitim hayatını olumsuz etkilediğini belirterek, bu programların YTB'nın oluşturduğu hedefin dışında olduğunu ifade edildi. YTB duyurusunda şöyle denildi: "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen Türkiye Bursları kapsamında eğitim hayatınızın başarılı ve verimli bir şekilde devam etmesi için gerek yasal gerekse teknik destek çalışmalarımız sürmektedir. On binlerce öğrenci arasından seçilerek Türkiye'de burslu eğitim hakkı kazanmış öğrencilerimizin başta akademik olmak üzere, sosyal, kültürel ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi Türkiye Burslarının öncelikleri arasındadır. Türkiye Burslarının sizlere sunduğu imkanlar ile eğitim hayatınızı başarılı bir şekilde tamamlayarak mezun olmanız, kendi ülkenizin kalkınmasına doğrudan katkı vermeniz ve ülkenizle Türkiye arasındaki ilişkileri daha ileri noktalara taşımanız için yapacağınız tüm çalışmalarda Türkiye Bursları yanınızda olmaya devam edecektir. Özellikle Türkiye'deki eğitim hayatınız süresince başta akademik konulardan kaynaklı olmak üzere, bursluluk işlemlerinizle alakalı olarak Türkiye Burslarının doğrudan yetkili olduğu konularda iyileştirici ve kolaylaştırıcı düzenlemeler yakın bir zamanda hayata geçirilecektir. Bununla birlikte, Türkiye'deki eğitim hayatınızın gerek akademik açıdan kesintisiz ve başarılı bir şekilde devam etmesi, gerekse Türkiye'deki sürenizin en verimli şekilde değerlendirilmesi açısından uluslararası değişim programlarına katılımla ilgili bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemenin temel nedeni, uluslararası değişim programlarına katılan burslu öğrencilerimizin Türkiye'deki eğitimlerini zamanında tamamlayamamaları ve akademik hususlarda mezuniyetle ilgili sorunlar yaşamalarıdır. Bu nedenle, uluslararası bir burs programı olan Türkiye Bursları kapsamında Türkiye'ye gelen uluslararası öğrencilerimizin bu kapsamda okurken başka bir uluslararası değişim programına (Erasmus, Mevlana vb.) katılmalarının hem Türkiye Burslarının hedeflerine hem de öğrencilerimizin akademik durumlarına olumsuz yansımaları olduğu değerlendirilmiştir. Buna göre, 2017-2018 bahar döneminden itibaren Türkiye Burslusu öğrencilerin uluslararası değişim programlarına katılmaları Başkanlığımızca uygun değerlendirilmeyecektir".

Türkiye'de okuyan YTB'lı öğrencilere yönelik yapılan bu duyuru farklı tepkilere sebep oldu. Öğrenciler, duyuruda gösterilen olumsuz sebeplerin bazıları için geçerli olabildiğini ancak herkes için asla geçerli olmadığını söyledi. Değişim programlarına zaten bölümlerde en iyi ortalama sahibi olanların gidebildiğini anlatan yabancı öğrenciler, "Bu öğrenciler gittikleri yerlerde en iyi sonuçlarla geri geliyorlar. Eğer olumsuz etki oluşursa sebeplerini bulunarak çözülmeden direk kaldırmak yabancı öğrencilere bir haksızlıktır. Yabancı öğrenciler değişim programları kapsamında gittiği yerlerde hem kendi memleketlerini hem de Türkiye'yi temsil ediyorlardı. Ayrıca Türkiye'de okuyan Avrupalı ve Balkanlı öğrencileri ise bu konuda daha çok etkileyeceği söyleniyorlar. Sebebi ise onlar kendi memleketlerindeyken bu değişim programı haklarını tanıyordu. Ancak Türkiye'ye gelmek bu konuda olumsuz etkilediğini gözüküyor" dedi.

En çok bahar dönem için hazırlananlar üzüldü

Öğrenciler, "Verilen karara en çok 2017-2018 bahar dönemi için başvuranlar üzüldü. Çünkü onlar sınavlara girmişti ve kazandıktan sonra gerekli evrakları teslim edip kimileri ise gerekli işlemlerini bitirip vize için bile başvurmuştu. Onların bu kararla hayalleri yıkıldı" dedi.

Burs veren diğer ülkelerde böyle ayrımcılık yok

Dünya üzerinde yabancı öğrencilere burs veren ülkelerde, yabancı öğrencilere de o ülkenin vatandaşı olan örgün öğrencileri gibi tüm hakların tanındığını anlatan öğrenciler, "O nedenle değişim programlarına katılan yabancı öğrenciler dünya kültürü anlamak ve öğrenmek şansı yakalıyorlar. Amerika, Almanya veya her hangi bir burs verilen ülkede yabancılara karşı bu gibi bir ayrımcılık olmadığını söyleniyor. Yeniden Türkiye'de oluşan bu ayrımcılık gelecekte okumak için Türkiye'yi tercih edecek öğrencileri sayısı azaltacağını düşünülüyorlar. Özellikle Avrupa ve Balkan ülkelerden gelecek olan öğrencilerin sayısı en çok azaltacağını iddia ediliyorlar" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.