Volkan-15/1 Tatbikatı Yarın Başlıyor

Volkan-15/1 Tatbikatı Yarın Başlıyor

Genelkurmay Başkanlığı, Volkan-15 /1 tatbikatının Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı tarafından tüm Türkiye hava sahasında muharip ve destek unsurlarının katılımıyla 7-13 Şubat 2015...

Genelkurmay Başkanlığı, Volkan-15 /1 tatbikatının Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı tarafından tüm Türkiye hava sahasında muharip ve destek unsurlarının katılımıyla 7-13 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Volkan-15/1 tatbikatının Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı tüm muharip unsurların komuta ve kontrolünü sağlayan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı tarafından tüm Türkiye hava sahasında muharip ve destek unsurlarının katılımıyla 7-13 Şubat 2015 tarihleri arasında icra edileceği belirtildi. Tatbikatın maksadının büyük çaplı bir hava harekatının komuta ve kontrolünü tek merkezden yönetmek, hava harekatını geceden gündüze devamlılık arz edecek şekilde milli ve NATO standartlarına uygun olarak planlamak ve icra etmek, birliklerin harbe hazırlık seviyelerini en üst seviyeye çıkarmak olduğu vurgulanan açıklamada, "Tatbikatın ilk bölümü bilgisayar destekli ve sanal olarak gerçekleştirilecek olup, ikinci bölümü 48 saatlik kesintisiz ve gerçek uçuşlu (500 uçuş sortisinin üzerinde) olarak icra edilecektir. Uçuşlu bölüme Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-16, F-4E 2020 ve RF-4E tipi muharip uçakların yanı sıra Havadan Yakıt İkmali, Havadan İhbar Kontrol, A400M, C130, C160, CN235 uçakları ile helikopterler ve tüm hava savunma sistemleri iştirak edecektir. Tatbikat süresince gece ve gündüz olmak üzere ‘havadan yere taarruzlar, devriye/himaye görevleri, zamana duyarlı hedefleme görevleri, yakın hava desteği ve arama kurtarma/muharebe arama kurtarma’ görevleri icra edilecektir" denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.