Varlık Barışı Düzenlemesi

Yatırımların artırılması ve varlıkların yurda getirilmesine ilişkin Kanun Tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmiş olup, önemli düzenlemeler içerdiği ifade edilebilir.

 

Meclis görüşmelerinde hükümlerde değişiklik olabileceği hususu unutulmamalıdır.

 

Yaptığımız incelemelerde Kanun Tasarısında özet halde aşağıdaki düzenlemeler bulunmakta olup, mükelleflerin planlamalarını buna göre yapması önem arz etmektedir:

 

1-Varlık Barışı Düzenlemesi:

 

Varlık Barışı düzenlemesi ile yurtdışında sahip olunan para, döviz, menkul kıymet, sermaye piyasası araçları, taşınmaz ve alacakları vergi dairesine beyan ve banka ile aracı kurumlara bildiriminde bulunmak kaydıyla 31.12.2016 ya kadar Türkiyeye intikali, alacak ve taşınmazın rayiç değerinin 1 yıl içinde ülkemize getirilmesi durumunda eski düzenlemelerden farklı olarak %2 veya %3 vergi ödemeksizin vergisiz şekilde kayıtlara alınabilecetir. Herhangi bir vergi incelemesi ve ceza unsuru bulunmayacaktır. Bu kaynak sermayeye ilave edilebilecek, ortaklara dağıtılabilecek, yurtdışındaki kredilere mahsup yapılması durumunda ülkemize intikali aranmayacaktır.

 

Yalnız devam eden incelemelerdeki matrah farkından mahsubuna ilişkin hüküm eski düzenlemelere nazaran bulunmamaktadır.

 

2-İhracatcılara Hususi Pasaport Alma Hakkı:

 

Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen son 3 yıllık ihracat tutarını sağlamış ihracatcılara 2 yıl geçerli hususi pasaport verilme hakkı tanınmaktadır.

 

3-Kayyum Düzenlemeleri:

 

İflas ertelemelerinde önemli sorunlar yasayla çözüme bağlanmakta ve kayyumun 3 ten fazla dosyaya bakamıyacağı belirlenmektedir. Her 3 ayda bir mahkemeye rapor sunacak olup, mahkeme süre bitmeden nihai kararları verip tescili talep edebielcektir.  İflas erteleme süresi 1 yıla düşürülkmektedir.

 

4-İflas Ertelemesi Yerine Konkordato cazip hale getirilmeye çalışılmaktadır.

 

5-Karşılıksız çek düzenlemesine sebep olanlar için şikayete bağlı olarak 1500 güne kadar adli para cezası getirilmektedir.

 

6-Karekodlu çek uygulaması yabancı şirketler hariç 2017 yılında tamamen başlamaktadır.

 

7-Döviz kazandırıcı faaliyetlere ilişkin harç ve damga vergisi istisnaları tamamen kanun bünyesine alınarak tebliğ düzenlemesinden çıkartılmaktadır.

 

8-GVK KVK da Arge teşvikleri kaldırılarak 5746 sayılı kanuna  taşınmaktadır. Uygulama birliği sağlama amacı taşımaktadır.

 

9-Vergi dairesi vergi incelemesi ve takdir komisyonuna sevkten önce vergi zıyaı bulunduğuna dair emareler bulunan mükelleflere yazı ile talepte bulunarak izahat isteyebilecek. Mükellef gerekli düzeltmeyi yapmayı incelemeden önce yaparsa vergi zıayı cezası %20 olarak uygulanacaktır.

 

10-Şirket kuruluş işlemlerindeki maliyetler azaltılmakta, gereksiz bürokratik işlemler kaldırılmakta ve kurucular beyanı kaldırılmaktadır.

 

11-Sat geri kiralama ve varlık kiralama şirketlerine ilişkin işlemlerde sorunlu hususlar yasal düzenlemeye kavuşmaktadır.

 

12-Sat geri kiralama ve varlık kiralama şirketlerine satılıp tekrar alınan taşınmazların satışında 2 yıl elde tutma süresi bu şirketlerde geçen sürelerde dahil olarak belirleneceğine dair belirlemeler yapılmaktadır.

 

13-Tacirler arasındaki ipotek işlemlerinde harç %50 uygulanacaktır.

 

14-Damga vergisinde sadece tek nüsha üzerinden harç ve damga vergisi ödenecektir.

 

15-Damga vergisinde sözleşme aynı koşullara yenilenirse damga vergisi alımayacak, sözleşme bedeli artarsa artan tutar üzerinden damga vergisi ödenecektir.

 

Kanunun 1 ve 2 sayılı listesinde yer alan bazı belgeler açık açık yazılarak Bakanlar Kuruluna oran belirleme yetkisi verilmektedir. Cezai şart pey akçesi gibi konular başlı başına sözleşme konusu olmazsa damga verigi hesaplanmayacaktır.

 

16-Kefil ve garantörlerden sadece birinin imzasından damga vergisi alınması düşünülmektedir.

 

17-Limited şirket de dahil olmak üzere şirket hisse devirlerinde harç uygulanmayacaktır.

 

18-yatırım teşvik belgeli yatıroımlara tahsis edilen arsalara belli süreli emlak verigisi ve harç istisnası gelmektedir.

 

19-yıllık gelir sigortalarında gelir vergisi istisnası için asgari 10 yıl sistemde kalma şartı getirilmektedir.

 

20-katma değerli bazı hizmet işlemlerinde asgari ihracat tutarını yakalayanlar desktek personeli hariç diğer personellerine gelir vergisi teşviği getirilmektedir.

 

21-Muhtara ve SGK Prim Bildirgeleri birleştirilerek her ayın 23 üne kadar Maliyeye verilebilecektir.

 

22-VUK 153/A maddesi  10. faıkrası kaldırılarak 6 yıl teşviklerden yararlanmama hükmü iptal edilmiştir.

 

23-bildirim ve formlar yasal süreden sonra 3 gün içinde verilirse 1/10 oranında özel usulsüzlük cezası gelmektedir.

 

24-Transfer fiyatlandırmasında ilişkili kişi için en az %10 oranında doğrudan veya dolaylı ortaklık payı aranmaktadır. Geleneksel yöntemlere ilaveler olmaktadır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=bauf2HiYKcM&feature=youtu.be

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.