Vali Şerif Yılmaz: Üniversiteler Şehrin Lokomotifi Olmak Zorunda

Vali Şerif Yılmaz: Üniversiteler Şehrin Lokomotifi Olmak Zorunda

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, üniversitelerin, şehrin lokomotifi olmasının zorunlu olduğunu kaydetti.Gerek şehrin, gerekse ülkenin kalkınmasında önemli bir role sahip olan üniversitelerdeki eğitime dik...

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, üniversitelerin, şehrin lokomotifi olmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Gerek şehrin, gerekse ülkenin kalkınmasında önemli bir role sahip olan üniversitelerdeki eğitime dikkat çeken Vali Yılmaz, "Üniversiteler şehirlerin lokomotifleri olmak ve şehirle, milletle bütünleşmek zorundadır. Üniversiteler, sadece İlkokul, ortaokul, lise üstü yüksek okul olmamalı, üniversal olmak zorundadır. Üniversiteler ilim ve bilim yuvalarıdır. Şehrimizin gelişmesi, kalkınması yönünde kültürel, bilimsel, ticari ve ekonomik katkısı olacağını ve bu katkının devam etmesi gerektiğini, bu işbirliğinin sadece üniversiteyle devlet hastanesi arasında afiliasyon değil, tüm alanlarda bu afiliasyonun gerçekleşmesini can-ı gönülden diliyorum. Bunun gerçekleşmesi için de hep beraber elimizden ne geliyorsa yapacağız. Ben profesyonel bir yönetici olarak söylüyorum, yönetimde devletimizin verdiği imkanla bu güne kadar geldik, ama edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Mesaimizin çoğunu da gecemizi gündüzümüze katarak bu millete veriyoruz. Üniversitelerimizde bizim ilk gözetmemiz gereken, sorumluluğunu aldığımız insanı yetiştirmek ve ülkenin geleceği ile ilgili üniversitelerin üzerine düşen bilim ve yeni ürünleri üretmek" dedi.

"ÜNİVERSİTENİN DEĞERİ MEZUN SAYISIYLA DEĞERLENDİRİLMİYOR"

Üniversitelerin mesaisini bilim insanı yetiştirmek için harcaması gerektiğinin altını çizen Vali Şerif Yılmaz, "Biz üniversiteyi yüksek okul bağlamında düşünmüyoruz. Üniversiteler, gelen öğrencilere sabahtan akşama kadar eğitim verip, ek ders ücreti olsun diye ikinci öğretim ile beraber mesaimizin tamamını oraya vermek değildir. Bana göre üniversite mesaisinin büyük bir kısmını bilim insanı, bilim adamı üretmeye vermelidir. O zaman ülkemiz kalkınacaktır. Ülkemizde o zaman uluslararası camiada kabul gören üniversiteler olacaktır. Çünkü bizim mezun ettiğimiz öğrenciyle veya öğrenci sayımızın çokluğuyla üniversiteler sıralamaya girmiyor. Üniversitelerin sıralaması yayınladığı bilimsel kitaplar, ürettiği ürünlerdir. Bunun hayata geçirilmesi, geçirilenlerin de incelenmesi ile ilgili tüm verilerin birlikte değerlendirilmesiyle sıralamaya tabi tutuluyor" ifadelerini kullandı.(EFE)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.