Ustalık Belgesi Almayanlara Af Geldi

Ustalık Belgesi Almayanlara Af Geldi

Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Demir yaptığı açıklamada ustalık belgesi almayanlara af geldiğini açıkladı.Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Demir 3308 Sayılı Kanunun Geçici...

Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Demir yaptığı açıklamada ustalık belgesi almayanlara af geldiğini açıkladı.

Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Demir 3308 Sayılı Kanunun Geçici 1’inci Madde Uygulamaları ilgili yaptığı açıklamada;

“Çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi ile okullarda ve işletmelerde yapılacak meslekî eğitimin planlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi konularında tavsiye kararları almak ve görüş bildirmek üzere kurulmuş olan, Meslekî Eğitim Kurulunun 27. Toplantısında alınan kararlar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Karar Tutanağının 11’inci maddesi ile 19/06/1986 tarih ve 19139 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu geçici birinci maddesindeki şartlara sahip olanlara altı ay süre ile ek müracaat süresi verilmiştir. Kanunun Kalfalık ve ustalık belgesi verilmesi başlıklı Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin birinci alt bendinde: “(İptal: Ana.Mah.nin 17/2/2004 tarihli ve E.:2002/128, K.:2004/23 sayılı Kararı ile) Doğrudan ustalık belgesi verilir.” Denilmektedir. Eylül 2002 tarihli ve 2540 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununun Geçici 1’nci ve 2’nci Maddelerinin Uygulanmasına İlişkin Yönergede; İş yeri sahiplerine ustalık belgesinin verilmesi başlıklı 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında: “Mesleğinin, ilde Kanun kapsamına alındığı tarihte, iş yeri sahibi olup fiilen usta olarak çalışanlar; Bakanlıkça duyurulan tarihlerde ilgili merkez müdürlüğüne Ek-4 form ile mesleğinin o ilde Kanun kapsamına alındığı tarihte iş yeri sahibi olduğunu vergi dairesinden ve bu meslekte fiilen usta olarak çalıştığını bağlı olduğu meslekî kuruluştan onaylattırarak başvurduklarında kendilerine doğrudan ustalık belgesi verilir, aynı maddenin dördüncü fıkrasında da: “Mesleğinin çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alındığı tarihte iş yeri sahibi olup bu iş yerinde fiilen usta durumunda çalıştığını belgelendirmiş olanlardan öğrenim belgesi olmayanlar, diplomalarını alıncaya kadar geçerli olmak üzere, “Mesleğini Devam Ettirme Belgesi” düzenlenir. (Ek-5)” hükümleri yer almaktadır.” denilmektedir.

Sonuç olarak; Meslekleri ilgili kanun kapsamına alındığı tarihte mesleğini icra etmekte olan fakat ustalık belgesini şimdiye kadar alamayanlara yeniden bir hak tanınmıştır. 16 MART 2015 tarihine kadar bu durumdakilerin başvuruda bulunması gerekmektedir’’ diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.