Üniversiteyi De Türkiye’de Okumak İstiyorlar

Üniversiteyi De Türkiye’de Okumak İstiyorlar

Turhal Kültür Eğitim Vakfı (TUKEV) Başkanı Ali Bayram, lise eğitimlerine Kayseri’de devam eden Ugandalı öğrencilerin üniversiteyi de Türkiye’de okumak istediğini söyledi.Kayseri Uluslararası Mustafa G...

Turhal Kültür Eğitim Vakfı (TUKEV) Başkanı Ali Bayram, lise eğitimlerine Kayseri’de devam eden Ugandalı öğrencilerin üniversiteyi de Türkiye’de okumak istediğini söyledi.

Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim ve öğretimlerini sürdüren Ugandalı öğrenciler, Tokat’ta bir dizi ziyarette bulundu. Turhal Kültür Eğitim Vakfı (TUKEV) ev sahipliğinde Tokat’ın Turhal ilçesine gelen Ugandalı öğrencileri Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler makamında kabul etti. Ziyarette konuşma yapan TUKEV Başkanı Ali Bayram, Ugandalı öğrencilerin üniversiteyi de Türkiye’de okumak istediğini ifade ederek, “Biz Turhal Kültür Eğitim Vakfı (TUKEV) ve Tokat İlim Sanat ve Araştırma Vakfı (TİSAV) olarak Uganda ve Raunda ile ilgileniyoruz. Bu kardeşlerimizin tamamı Uganda’lı ve bazıları 4’ncü sınıf bazıları 2’nci sınıf öğrencisi. Üniversiteyi de Türkiye’de okumak istiyorlar. Hem Orta Karadeniz’i tanıtmak hem daha çok başta İslamiyet olmak üzere birliğimizi beraberliğimizi gösteren bağları kuvvetlendirmek adına bir gezi düzenledik. Yaklaşık 6 ili geziyoruz. Dün Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’ni gezdik. Tokat’ın ilçeleri arasında Niksar ve Almus’ta gezilerimiz oldu. Niksar Kalesi’ni gezdik, Ulu Cami’ye gittik, Almus’ta baraj gölünün kenarında o ortamı teneffüs ettik. Ama Turhal vakfı olarak bizim birinci dereceden önceliğimiz Turhal’ı tanıtmak” dedi.

UGANDALI ÖĞRENCİLER TÜRKİYE’NİN GÖNÜLLÜ ELÇİLERİ OLACAK

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler ise dünya artık gittikçe küçüldüğünü ve küreselleştiğini ifade ederek, “Özellikle yeni Cumhurbaşkanımız döneminde Afrika’yla çok yakın diyalogumuz var. En son Cumhurbaşkanımız Afrika’da 3 ya da 4 tane ülkeyi kapsayan bir ziyarete gitti biliyorsunuz. Küreselleşen dünyada bizde İslam ülkeleriyle diyalog kurmak zorundayız. Türkiye özellikle imam hatip liselerinde okutmak üzere Afrika ülkelerinden öğrenciler getiriyor, Türkiye’de bütün masraflarını da karşılıyor. Ekstra masraflarını da Turhal Kültür Eğitim Vakfı gibi vakıflarımız üstleniyorlar. Yarın bir gün bu arkadaşlarımız Türkiye’de bu okullarda mezun olup kendi ülkelerine döndükleri zamanda Türkiye’nin gönüllü elçileri olacaklar. Kardeşliğimizin temellerini atacaklar. Belki onlar yaşlanacaklar yerlerini çocuklarına, torunlarına bırakacaklar ama geride Uganda ve Türkiye kardeşliğini bırakarak bu dünyadan göçüp gidecekler” diye konuştu.

Başkan Bekler, konuşmasının ardından Ugandalı öğrencilere çeşitli hediyeler takdim etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.