Umaç, 1 Kasım’da Sonra Ekonomi Piyasasını Değerlendirdi

Umaç, 1 Kasım’da Sonra Ekonomi Piyasasını Değerlendirdi

Gedik Yatırım Malatya Şube Müdürü Atilla Umaç, 1 Kasım Genel seçimin sonuçlarının piyasa üzerindeki etkilerini değerlendirerek, hükumetin önümüzde ki süreçte özelikle yapısal reformlar konusunda ataca...

Gedik Yatırım Malatya Şube Müdürü Atilla Umaç, 1 Kasım Genel seçimin sonuçlarının piyasa üzerindeki etkilerini değerlendirerek, hükumetin önümüzde ki süreçte özelikle yapısal reformlar konusunda atacağı adımların önemine değindi.

Umaç, 7 Haziran seçimlerinden sonra ülkedeki iç dinamiklerin piyasa fiyatını arttırdığını ifade etti. Özellikle tek parti iktidarın oluşmaması münasebetiyle bir belirsizlik hava hakim olduğunu belirten Umaç, "Ama bunu sadece iç dinamikler olarak değerlendirmemek lazım. Sonuçta Amerika merkez bankasının faiz artırım sürecine girip girmeyeceği Ortadoğu da ki jeopolitik risklerde fiyatlar üzerinde etkiliydi. Bunun üzerine de 7 Haziran genel seçimlerinin sonuçları da eklenince piyasa da bir belirsizlik havası ile beraber hisse senetleri kanadında satış kur kanadında yükseliş gözlendi. 1 Kasım seçimlerinden sonra tabi iç dinamiklerde rahatlama olması münasebetiyle döviz kurunda aşağı gidiş gözlemledik. Hisse sentlerinde de yukarıya doğru bir hareketlilik gördük. Bundan sonra ki süreçte siyaseten belirsizlik durumu ortadan kalkmış olsa da piyasalar ekonomik verilere bağlı olarak hareket edecek. Piyasalarda ki belirsizlik için özellikle Aralık ayında Amerikan Merkez bankasının faizi artırım konusunda göstereceği tutum hem dolar üzerinde hem de Türkiye hisse senetleri üzerinde oldukça etkili olacak” dedi.

Yatırımcılara da uyarılarda bulunan Umaç, “Benim yatırımcılar tavsiyem sadece seçimin bu şekilde sonuçlanmasına bağlı olarak yatırım araçlarını belirlemeleri yönünde olmamalı. Uluslararası piyasalarda ki gelişmeleri de dikkate alarak pozisyon açmaları onlar için daha sağlıklı olacaktır. Bundan sonra ekonomik takvim takip edilecek. Hükumetin önümüze ki süreçte özelikle yapısal reformlar konusunda atacağı adımlar oldukça önemli sonuçta kredi derecelendirme kuruluşları ’Türkiye’ye yatırım yapılabilir’ notu vermişlerdi. Bu notun korunması ve diğer derecelendirme kuruluşları tarafından notun yükseltilmesi için yapısal reformlarda adım atılması gerekiyor. Bu konuda önümüzde ki süreçte hükumetin atacağı adımlar gösterecektir. Piyasalar üzerinde de bunlar etkili olacaktır” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.