Uluslararası Antalya Film Festivali:

Uluslararası Antalya Film Festivali:

Bu yıl 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında 52.’si düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, 10 filmden oluşan Kısa Film Seçkisi ve 12 filmden oluşan Belgesel Film Seçkisi’nde...

Bu yıl 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında 52.’si düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, 10 filmden oluşan Kısa Film Seçkisi ve 12 filmden oluşan Belgesel Film Seçkisi’nde gösterilecek filmler belli oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’in festival başkanlığında düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da Antalyalı sinemaseverleri, beyazperdenin en yeni ve en başarılı örnekleriyle buluşturmaya ve şehirde rengarenk bir festival coşkusu oluşturmaya devam ediyor. 200’e yakın başvuru arasından seçilen filmlerden oluşan Kısa Film Seçkisi’nde, Türkiye coğrafyasının dört bir yanından, birbirinden farklı öyküleri, özgün bir sinema dili ve benzersiz bir anlatımla sunan 10 kısa film yer alacak. Bu yıl Uluslararası Yarışma Filmleri öncesinde 800 kişilik Aspendos salonunda, ulusal ve uluslararası film profesyonelleri ile sinemaseverlerin katılımıyla gerçekleştirilecek gösterimlerde seyirciyle buluşacak olan filmlerden biri, halkın oylarıyla belirlenecek Kısa Film İzleyici Ödülü’nün de sahibi olacak.

Kısa Film Seçkisi’nde yer alan filmler:

AZAD // Yakup Tekintangaç

BALIK HAVUZU // Ezgi Kaplan

DAĞINIK YATAK // Eytan Peker

HURŞİT // Selcen Yılmazoğlu

HUZUREVİ // Ahmet Toklu

ORMAN // Onur Saylak & Doğu Akal

TİK-TAK // Zeynep Kocak

UÇURTMA // Serdal Altun

UZUN BİR GÜN // Cenk Ertürk

ZİLAN // Mehmet Mahsum Akyel

FARKLI COĞRAFYALARDAN 12 BELGESEL FİLM

Festivalin gerek bu yılki yarışmalı bölümlerine başvuran, gerekse de gösterim talebinde bulunan kısa, uzun ve orta metrajlı belgeseller arasından seçilen, birbirinden farklı temalarda yetkin örneklerden oluşan Belgesel Film Seçkisi’nde ise 12 film yer alıyor. Belgeseller, geniş kapsamlı bir seyirci kitlesinin izlenmesi amaçlanarak, her yıl olduğu gibi yönetmenlerinin katılımıyla Antalyalı sinemaseverlerle buluşacak. Seçkide yer alan eserlerden biri, halkın oylarıyla belirlenecek Belgesel Film İzleyici Ödülü’nün de sahibi olacak.

Belgesel Film Seçkisi’nde yer alan filmler:

AH YALAN DÜNYA // Atalay Taşdiken & Hacı Mehmet Duranoğlu

ANADOLU MASALLARI // Emin Fırat Övür

TAŞI TOPRAĞI BOZUK PARA OLAN ŞEHİR // Orçin Uzun

ÇİROK // Muhammet Beyazdağ

GODESBANA // Nursena Şimşek

İMECE EVİ // Yahya Ercan

KAYIP ZAMANLAR // Faysal Soysal

MOTEL HASANKEYF // Valeria Mazzucchi

SIRADIŞI İNSANLAR // Orhan Tekeoğlu

SULAK // Alkım Ün

TİMUR HAKKINDA // Özgü Özbudak

ZERK // İnan Erbil

EN İYİ BELGESELE VERİLECEK PARA ÖDÜLÜ PAYLAŞTIRILACAK

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde 10 yıl önce başlayan ve kısa, uzun ve orta metrajlı belgesel yapımların bir arada, festival tarafından belirlenen bir jüri ile değerlendirildiği Ulusal Belgesel Film Yarışması, bu yıldan itibaren jüri değerlendirmesinden çıkarılarak, önceki yıllarda seçilen En İyi Belgesel Film’e verilmekte olan para ödülü de seçkiye katılan tüm belgesel filmler arasında eşit olarak paylaştırılacak.

Belgesel yapımların festivaldeki varlıkları konusunda yarışma başlığından farklı bir değişiklik yapılmadığı gibi, her anlamda tam bir Türkiye panoraması sunan bu önemli seçkiye her yıl yeni yetkin filmlerin de eklenebilmesi için, festival kapsamında gerçekleşen Antalya Film Forum’a bu yıldan itibaren Belgesel Pitching Platform eklendi. Başvurular arasından uluslararası bir jüri tarafından seçilecek 2 farklı belgesel projesi, toplamda 60 bin TL ödül ile desteklenecek.

Uluslararası Antalya Film Festivali gösterim programı kısa, uzun ve orta metrajlı, kurmaca ve belgesel, ulusal ve uluslararası filmlerle bir bütün olduğu hatırlatılan açıklamada bu ülke topraklarında üretilen her nitelikli yapımın, festivalin 52 yıllık tarihi boyunca resmi programında yer aldığı, bu yıl ve bundan sonraki yıllarda da yer alacağı bildirildi.

KISA VE BELGESEL FİLMLERLE İLGİLİ GELİŞMELER

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Kısa ve belgesel filmlerin seçki başlıkları altında olmalarının, bu iki film türünde yetkin örnekler sunan sinemacıların Altın Portakal heykeline sahip olabilmeleri ve sinemaseverlerin bu bölümlerde yer alan filmlere olan ilgisini artırmak amacıyla, hem Kısa Film Seçkisi’nde hem de Belgesel Film Seçkisi’nde yer alan filmler halk oylamasına açılarak Kısa Film İzleyici Ödülü ile Belgesel Film İzleyici Ödülü sahibi olacaklardır. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde belgesel yapımların varlığıyla ilgili bir süredir kamuoyunda yer alan eleştiriler Festival Yönetimi tarafından titizlikle değerlendirilmiş ve dikkate alınmıştır. Bunun yanı sıra Uluslararası Antalya Film Festivali’nde belgesel filmlerin varlığı korunmuş, ulusal ve uluslararası yarışmalarda En İyi Film Altın Portakal’ı başta olmak üzere çok sayıda kategoride ve büyük para ödülü için yarışabilmesinin önü açılmıştır. Bundan sonraki yıllarda da Türkiye’de belgesel filmlerin güçlenmesi adına Festival Yönetimi tarafından yeni başlıklar açılmasına ve çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir. Belgesel sinema yapımına katkı sağlaması planlanan bir diğer yenilik de, iki yıldır ön çalışmaları yürütülen ve 52. Uluslararası Antalya Film Festivali sırasında tanıtımı yapılacak olan FILM TMR (Film Talent Marketing Rounds - Film Tomorrow / Yarının Filmleri) kapsamında DOCU TMR bölümünün de çalışmalarına başlanmış olmasıdır. Geçmişte olduğu gibi bu yıl da Uluslararası Antalya Film Festivali, özel filmleri seyircisi ile buluşturma misyonuna devam ederken buna, Türkiye sinema sektöründeki nitelikli üretime katkıda bulunmak misyonunu da ekleyerek öncü olmaya devam ediyor."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.