Ülkü’den teşvik değerlendirmesi

Ülkü’den teşvik değerlendirmesi

Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım için verilecek teşviklerle ilgili açıklamada bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı...

Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım için verilecek teşviklerle ilgili açıklamada bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, "Cazibe Merkezleri Programı'nın oluşturacağı yatırım ve istihdam ortamını önemli bir fırsat olarak görüyoruz" dedi.

MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım için verilecek teşviklerle ilgili açıklamada bulundu. Ülkü açıklamasında, "Türkiye ekonomisinin, sürdürülebilir bir kalkınma ve küresel rekabet gücü için, mevcut üretim yeteneğini daha üst seviyelere taşıması gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek için ise yatırım ve istihdam limitlerimizi zorlamamız, potansiyelimizi mutlaka sonuna kadar kullanmamız gerekiyor. Zira yılın 3. çeyreğinde toplam yatırımlar yüzde 0,6 oranında azalırken, işsizlik oranının ise Ekim 2016 döneminde yüzde 11,8 seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Bu bağlamda Cazibe Merkezleri Programı'nın oluşturacağı yatırım ve istihdam ortamını önemli bir fırsat olarak görüyoruz" diye konuştu.

"Çok önemli bir teşvik"

Yeni yatırımların önündeki en büyük engel olan yüksek faiz yükünün bu program kapsamında azaltılmış olmasının, yatırımcılar açısından çok önemli bir teşvik olacağını söyleyen Ülkü, "Nitekim 0 faizli yatırım kredisi ve yarısı devlet tarafından karşılanacak olan faiz oranı indirilmiş işletme kredisi uygulamaları, finansmana ulaşım konusunda önemli kolaylıklar sağlayacaktır. İthal makine ve teçhizat yatırımlarında 2 yılı geri ödemesiz toplam 6 yıllık sıfır faizli kredi imkanının, yerli makine ve teçhizat kullanılması durumunda 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıllık sıfır faizli krediye dönüştürülmesi, yerli üretimi destekleyecek çok önemli bir teşvik olacaktır" dedi.

"23 ilimizi cazibe merkezi haline getirecek"

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde refahın artmasına yardımcı olacak teşvik paketiyle bölgenin sosyal ve ekonomik altyapısının daha sağlam bir zemine oturacağını kaydeden Ülkü, şöyle devam etti: "Her fırsatta ekonomimize yapılan saldırılardan korunmanın yolu üretime dayalı güçlü bir ekonomiden geçiyor. Dolayısıyla her fırsatta söylediğimiz gibi iş alemi olarak bize çok görev düşüyor. Hükümetin sağladığı teşvikler ile bu görevi yerine getirmek kolaylaşıyor. Yatırımcıya OSB'lerde fabrika alanı tahsis edilmesi, OSB'lerde yatırıma uygun alanın olmaması durumunda ise hazine arazilerinden arsa tahsisini de içeren bu program; yatırım yapanlara verilecek olan ücretsiz danışmanlık hizmetiyle birlikte, program kapsamındaki 23 ilimizi gerçek bir cazibe merkezi haline getirecektir."

"Bir yıllık istihdam"

2 ay gibi kısa bir süre içerisinde Cazibe Merkezleri Programı için bin 200 adet müracaat yapılması ve toplam yatırım tutarının 19,6 milyon TL düzeyinde olmasını da değerlendiren Ülkü, "Bu, rakamların gelecek dönemde artarak devam edeceğinin sinyalini vermektedir. Program kapsamında öngörülen istihdamın 112 bin 400 olması ise çok önemli bir gelişmedir. Zira Türkiye ekonomisinin son 12 ayda sağladığı toplam yeni istihdamın yaklaşık 111 bin seviyesinde olduğunu göz önüne aldığımızda, Cazibe Merkezleri Programı'nın tek başına bir yıllık istihdam anlamına geldiğini söyleyebiliriz" dedi.

Geçen hafta konu hakkında Muş Valisi Seddar Yavuz ve heyetiyle bir araya gelerek değerli bilgiler aldıklarını ifade eden Ülkü, üyelerden oluşan bir heyet ile Muş'a gidip yerinde incelemelerde bulunacaklarını kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.